1. Ana Sayfa
  2. Yemek

Ramazan Aylarında İsrafı Önlemek İçin Küçük ve Etkili Tavsiyeler


0


Evlerimizde bolluk ve bereket ayı Ramazan’ı en iyi şekilde geçirmenin telaşı var. Her zamankinden daha özenli kurulan sofralarda, gerek sağlığımız gerekse bütçemiz için israftan kaçınmak gerekiyor. Peki, Ramazan ayında evlerimizde ve sofralarımızda israfı önleyebilmek için ne gibi önlemler alabiliriz? Gelin birlikte bakalım..

Alışverişe Çıkmadan Listenizi Önceden Hazırlayın

Ramazan ayı alışverişlerinizi topluca yapmanız, alışveriş maliyetini düşürmenin yanı sıra zamandan ve emekten de tasarruf etmenizi sağlar. Alışverişe gitmeden önce hazırlayacağınız ve alışveriş sırasında sadık kalacağınız ayrıntılı bir listeyle ciddi anlamda ihtiyacınız olan ürünleri alırsınız bununla beraber alışverişte boşa vakit kaybetmezsiniz. Ayrıca toplu alışveriş kampanyalarından da faydalanarak bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Üstelik toplu alışveriş yaparak bir defa yorulursunuz; fakat ay boyunca rahat etmiş olursunuz.

Aldığınız Ürünlerin Son Kullanma Tarihlerine Dikkat Edin

Un, şeker, bakliyat ve yağ şeklinde raf ömürleri uzun olan ürünlerde en büyük ebatları tercih etmek her zaman avantaj sağlar. Çünkü 10 tane 1 kilogramlık paket un ile 10 kilogramlık tek paket unun tutarlarını kıyasladığımızda 10 kilogramlık tek paket unun fiyatının daha uygun bulunduğunu görürüz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; alacağınız ürünün son kullanma tarihinin olabildiğince uzun olmasına dikkat edelim..

Çabucak Bozulan, Bozulacak Ürünleri Alırken Daha Dikkat!

Ramazan alışverişi yaparken öğün sayınızın 2’ye düşeceğini unutmamanız gerekir. Bu iki öğünde, her besinden yeterli miktarda alabilmek için bol çeşit ama az porsiyon tüketmek isteyeceksiniz. Dolayısıyla alışveriş yaparken de sebze ve meyve gibi kolay bozulabilen yiyecekleri tane hesabıyla almanız gereksiz savurganlığın önüne geçebilir.

Artakalan Yemeklerinizi Değerlendirmeyi Unutmayın

Özellikle iftar sofraları; öncelikle gözlere, daha sonra midelere hitap edecek şekilde özenle hazırlanır.Uzun süreli açlık halinden sonra oturulan sofralarda, ister istemez artan yemekler de olucaktır. Artan bu yemekler için bir sonraki sahur ya da iftar için mutlaka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; artan ekmekleri, bir sonraki sofrada çorbanıza doğramak için kıtır ekmek yapabileceğiniz gibi, un kıvamına gelecek şekilde ufalayıp köfte harcı olarak değerlendirmek üzere buzdolaplarınızda saklayabilirsiniz.

Yiyeceklerde Değil, Her Şeyde Tasarruf Şart!

Ramazan ayının en güzel özelliklerinden biri de hep birlikte oturulan ve hoş sohbetlerin hakim olduğu iftar yemekleridir. Tabii kalabalık sofraların ardından gelen bulaşık için aynısını söylemek pek mümkün olmayabilir. Sofra için alınan israf önleyici önlemler burada da geçerli ve su ile deterjan tüketimine dikkat edilmelidir. Büyük bir sıcak su kabına tabak, çatal ve diğer bulaşıkları koyarsanız yumuşayıp rahatça temizlemenizi sağlar ve sudan %65 oranında normale göre tasarruf etmiş olursunuz..

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap