1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Turpun Faydaları


0

Turpun Faydaları

Turp tam olarak bir sağlık deposudur. Potasyum, kalsiyum, sodyum ve C vitamini açısından oldukça zengindir. İçerisinde B6, A ve K vitamini de bulunur. Diğer yararlarına da hep beraber bakalım…

Bağışıklık dostudur.

– Bağışıklık sistemini geliştiren besinlerin en başında yerini almaktadır. C vitamini ihtiyacının hemen hemen %15 kadarını karşılar. Salatalarınızda, yemeklerinizin yanında yada atıştırmalık olarak günlük en az yarım turp yenilmesi faydanıza olacaktır.

– Kış aylarında vücudunuzu grip ve benzeri hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

– Turp içerisinde barındırdığı C vitamini ile  sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuza etkilerinden dolayı süper bir vitamin olarak kabul edilir. Vücudunuzda depolanan yağları kullanılabilir enerjiye dönüştürür ve metabolizmanızın düzenlenmesine yardımcı olur.

Sindirim sisteminizi destekler.

Bağırsaklarımızda bize faydası olmayan atıklardan kurtulmak adına, vücudunuza lif alımının artmasının oldukça yararı olacağını biliyorsunuz. Lif; vücudunuza girdiği zaman tam anlamıyla su vazifesi görerek, bağırsaklarınızı olması gerektiği şekilde boşalmasına yardımcı olur.

Böyle zamanlarda tüketeceğiniz turp, günlük vücudunuza almamız gereken lif miktarına ulaşmanıza destek sağlar. Lif aynı zamanda kan şekeri seviyelerini yönetmenize yardımcı olup ve kilo vermenizi sağlar. Sadece turp değil, turp yaprakları da oldukça yararlıdır. Turp yapraklarının sindirim fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Turp tüketmek kanserden korunmanıza yardımcı olur.

Turp içerisinde fazlasıyla C vitamini, folik asit ve antosiyaninler barındırdığı için, özellikle kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanseri olmak üzere insanları çoğu kanser türünden koruması ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca kırmızı turpta bulunan sülfürlü bileşikler, karaciğer ve safra dostudur. Hem de turp, kanser hastalığının meydana getirdiği halsizliği önler.

Kardiyovasküler sistemi geliştirir.

Turp içerisinde kalbin sağlıklı çalışmasını sağlayan ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltan antosiyonin bulundurduğu, aynı zamanda folik asit ve flavonoid içeriğinin yüksek olması sebebiyle kalbinizi korur.

Cilt sağlığınıza faydalıdır.

Turpların içerisinde C vitamini, fosfor, çinko ve bazı B vitamini üyeleri bulunduğundan dolayı cilt sağlığınız için oldukça faydalıdır. Turptaki su, cildin sahip olması gereken nem seviyelerinin korunmasına da yardımcı olur. Dezenfektan özelliğine sahip olan turp, cilt kuruluğu ve cilt döküntüleri gibi cildimizin bozulmasına sebep olan nedenlerin giderilmesine yardımcı olur. Her gün tüketilen turp, özellikle sivilcelerin oluşturduğu kızarıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

Ağrıların giderilmesine yardımcıdır.

Beyaz turpun en önemli özelliği, romatizma kaynaklı ağrıların giderilmesine yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda beyaz turp, stresi azaltarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

 

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap