Yaz Aylarında Günlük Ne Kadar Su Tüketilmelidir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yaz Aylarında Günlük Ne Kadar Su Tüketilmelidir?

Su tüketimi yalnızca yılın belli zamanlarında değil her daim dikkat edilmesi gereken bir sağlıklı kalma yöntemidir.Fakat özellikle sıcak yaz aylarında günlük su tüketimine özen göstermek kişinin beden sağlığını ve bünyesini o denli aktif ve enerjik tutar.Bu yüzden sıcak yaz günlerinde günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmenizde önem vardır.Vücudun suya en çok ihtiyaç duyduğu zamanlardan biri olan aylarında günlük su tüketim çizelgesi yaparak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarını karşılamaya özen gösterebilirsiniz.

Su Miktarı Bünyeye Göre Değişim Gösterebilir

Unutmayın ki her beden ve her beden yapısı birbirinden çok farklıdır.Bu nedenle kendi vücut yapınızı ve günlük su alımınızın yapısını göz önünde bulundurarak karar vermenizde fayda var.

Günlük tüketilen su miktarı yaklaşık bir hesapla yaklaşık 2 litreye ulaşmalıdır. Fakat bu konu hakkında net bir bilimsel karar yoktur. Bu nedenle özellikle sıcak yaz günlerinde yaklaşık 2 litre su tüketmek faydalıdır. Her beden yapısı ve insan bünyesi birbirinden farklı özelliklere sahip olduğundan günlük su tüketiminiz için uzman bir doktordan ve diyetisyenden tavsiye almanızda da fayda vardır. Vücudunuzun ne kadar süreyle ve ne kadar susuz kaldığını öğrenirseniz günlük su alımınızı buna göre yapabilirsiniz.

İklime Göre Günlük Su Tüketimi

Elbette yaz sıcaklıkları tüm bölgelerde ve iklim yapılarında aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaşadığınız bölgenin iklim yapısı da yaz aylarındaki su tüketiminiz için önemli olacaktır. Örneğin ılıman bir şehirde yaşıyorsanız kişi başına yaklaşık 1,5 veya 2 litre su tüketmeniz fiziksel sağlığınız için önemli olacaktır.

Daha sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, hızlı ve sık terleme nedeniyle vücudunuzun ihtiyaç duyacağı sıvı miktarı ortamın sıcaklığı ile birlikte artacaktır. Bu nedenle sıcak bir iklimde yaşıyorsanız günlük su alımınızı arttırmanızda da fayda var.

Taze Meyve ve Sebze Tüketimine Özen Gösterin

Eğer sıcak yaz aylarında su tüketiminize özen gösteremiyor ve bedeninizin su ihtiyacını yeterince karşılayamadığınızı düşünüyorsanız günlük taze meyve ve sebze tüketiminize özen göstererek sıvı ihtiyacınızı belli bir düzeyde sağlayabilmeniz de oldukça mümkündür.

Özellikle meyveler sıvı içeriği bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden günlük meyve tüketiminizi arttırarak yaz aylarında susuzluk ile savaşabilirsiniz.

Su Yerine Geçtiği Düşünülen Başka Sıvıların Tüketimi

Ne yazık ki, birçok insan kahve, alkol veya hazır meyve sularının suyun yerini aldığına inanıyor. Su yerine tükettiğiniz işlenmiş hazır içeceklerin ve çay – kahve gibi günlük tüketimi oldukça fazla olabilecek olan sıvıların vücudunuza yarardan ziyade zararı bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günlük su alımınız için bu tür sıvıları tüketmeyin .

Sadece belirli taze meyvelerin günlük sıkılmış meyve suları vücudunuzun sahip olduğu sıvı miktarını dengeleyecektir.

Yemek İçme Rutinlerinize Dikkat Edin

Yaz aylarında yağ ve şeker oranı yüksek besinler yemek vücuttan su kaybını hızlandırır. Bu nedenle sıcak yaz günlerinde ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmakta fayda var.Yağ oranı yüksek bir yemek yediyseniz, bol su içerek vücudunuzun sahip olduğu sıvı miktarını dengelersiniz.

Alkol tüketmek vücudunuzda sıvı ve mineral kaybına neden olacağından, alkolü tükettikten sonra bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında