1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Vücuttan Ödem Atma Rehberi


0

Vücuttan Ödem Atma Rehberi

Vücutta ki dokular arasında biriken sıvıların fazlaca oluşmasıyla meydana gelen şişliğe ödem adı verilir. Toplar damar ya da lenf sistemi içerisine bağlı olan şişlik, ödem olarak bilinir ve günümüzde birçok kişi tarafından mağdur durumda kurtulunmak istenir.

Ödem şişliğinden nasıl kurtulunur, en hızlı ve çabuk bir şekilde ödemden nasıl kurtulacağınıza dair sizlere bazı pratik bilgiler vermeye çalışacağız.

Yemeklerinizi yerken ekstra tuz ilave etmemeye çalışın. Aynı şekilde yemeklerinizi de az tuzlu pişirerek daha fazla baharat eklediğinizde de ödem oluşmasını engellemiş olabilirsiniz.

Şekerin sindirimi için fazlaca su gerekir. Vücutta ne kadar az şeker tüketimi olursa, vücudun da otomatik olarak su tutması durumunu bıraktırmış olursunuz ve ödeminizden, şişlikten de bu sayede kurtulmayı başarabilirsiniz.

 

Isırgan otu, funda yaprağı, biberiye ve kiraz sapı gibi tüketebileceğiniz bitkiler, ödem atmanın en hızlı yollarıdır. Meyve olarak tercihlerinizi ise ananas, kiraz ya da kayısından yana kullanabilirsiniz. Yeşil yapraklı olan tüm sebzeleri yiyerek de vücuttan su atmayı başarabilirsiniz.

Gün içerisinde bolca su tüketmek, ödem atmanızı kolaylaştırır. Asitli içecek, şerbetli içecek ya da alkol tüketiminden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Ara öğünlerinizde de probiyotik yoğur tüketerek sağlıklı beslenip vücuda ödem attırmayı başarabilirsiniz.

Gün içerisinde uyku düzeniniz olsun ve yaklaşık 7  ya da 8 saatlik bir uyku içerisinde olun. Az uyumak da ödem problemi yaratacaktır, unutmayın. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Damarlar genelde ekstra basınç oluştuğunda sıvı birikmesi ve dengesizliği yaratır, bu da ödem oluşmasına neden olacaktır.

Fiziksel aktiviteler dahilinde siz de düzenli egzersiz yapabilir ve sıvı dengenizi de bu sayede düzenleyebilirsiniz. Vücudunuza uygun şekilde dolaşımı arttırmak içinse rahatlatıcı ve lenfatik masajlar adı verilen masajlar yaptırarak daha rahat olmayı sağlamış olabilirsiniz.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap