1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Uçuktan Korunma ve Kurtulma Yolları


0

Uçuktan Korunma ve Kurtulma Yolları

Uçuk sorunu, içi sıvı halinde dolarak kabarcıklaşıp daha sonra patlayarak yara halini alan ufak bir rahatsızlıktır. Uçukla ilgili birçok kurtulma yöntemi denemenize rağmen bir türlü başa çıkamadıysanız eğer, sizlere harika yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Dudak kenarında, ağız kısmının etrafında çıkan uçuk, bir mikrop çeşidi olarak bilinir. Bazı uçuklar yara yapar ve iz bırakırken, bazılarında ise sadece yara olur ve geçer.

Bazen yemek yeme, gülme ve konuşmada da sıkıntı çıkabiliyor.

Görüntü açısından da rahatsızlık veren uçuklar, aynı yerde bir defa çıktıktan sonra bir kez daha çıkabilme ihtimali de yüksektir. Ağız veya dudak etrafı kısımlarında uçuk çıkarsa, sebep olarak uçuk virüsü küçük yaşlarda kapılması olabilir.

Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı bir rahatsızlık olduğunu hatırlatalım. Kişiler arası tükürük ya da yakın temas halindeyken bulaşma hali çok yüksektir.

Tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Uçukla ilgili bir durum yaşandığında, uçuk olan kişiden sakınmak ve kaçınmak gerekebilir. Yakın temas kurmak yerine biraz daha arayı açmanız önerilir. Bu sayede uçuğun bulaşıcı etkisine de maruz kalmamış olabilirsiniz. Virüs gibi bedene girerse eğer, çıkması beklenir. Buna göre de eğer ki uçuk sorunu sık sık oluyorsa bunun için tedavi görmeniz, hekime başvurmanız da önemlidir.

Uçuk oluşumu öncesinde önleyici olarak bireysel eşyalarınızı birçok kişiyle birlikte değil, tamamen bireysel kullanım olarak sağlayın. Eller her zaman temiz olmalıdır. Bu nedenle elleri yıkayıp gözlerinize, diğer yerlerinize dokunmaya özen gösterin. Sık sık ellerinizi yıkayarak temiz tuttuğunuz süre boyunca gözlerinize de temiz ellerle dokunmaktan sakınmamanız en doğru hamledir.

Uçuk oluştuktan sonra uçuğun olduğu yere hassas davranmalısınız. Uçuğun çıktığı yere veya hissedilen yere isterseniz uçuk kremi sürebilirsiniz. Bu sayede bir nevi tedaviyi başlatmış olabilirsiniz. Birçok yiyecekle de mücadele edilebilir. Ne yapılabilir? Mesela siyah çay poşetini uçuk üstüne koyarak, uçuk kabarcıklarını dindirebilirsiniz ya da acıyı da azaltma şansınız vardır.

Uçuk ilk oluşum anında ise pamuğu süte bulandırıp daha sonra uçuğa bu pamuğu sürerek uçuğun oluşumunu engellemeyi başarabilirsiniz. Başka yöntemler olarak kulaktan dolma ya da uydurma bilgilere de aslı olmadığı sürece inanmayınız. Çünkü geri dönüşü olmayan yaralara sebebiyet vermiş olabilirsiniz.

 

 

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap