1. Anasayfa
 2. Sağlık

Topuklu Ayakkabı Zararları Nelerdir?


0

Topuklu Ayakkabı Zararları Nelerdir?

Ayak yapınıza uygun olmadığı halde giyilen topuklu ayakkabılar, en başta olmasa da uzun vade de ayaklarınız için zararlı sonuçları ortaya koyuyor. Dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymenin birçok zararı var. Vücudunuzda dengesizlik, şekil bozukluğuna kadar birçok sebebe neden olan bu durumla ilgili detaylı birçok bilgi paylaşılıyor.

Topuklu ayakkabı giymek istediğinizde, yürüyüş şekliniz dahil birçok vücut genelinde bozukluklar meydana geliyor. Buna etki eden şey ise genel olarak bacak ve omurgalarınız oluyor. Bu bölgelerinizde ki aşınmalar nedeniyle, çok yük bindirme nedeniyle direkt olarak şekil bozukluğuna neden olmaktadır.

Ayak Ağrısı ve Ayak Şekil Bozuklukları

Ayaklarınızın ağrısı ya da ayağınızda şekil bozukluğuna neden olan şey, topuklu ayakkabılardır. Dizlerinizin de genel olarak zarar görmesine sebebiyet verir. Ayaktayken dengede duramadığınız durumlarda ise, bir şekilde burkulma riski dahi bulunuyor ve böyle durumlarda da bileğinizde ki bağ – eklem bölgesinde de zedelenmeler meydana gelebiliyor.

Topuklu ayakkabı giydiğinizde, yükünüzü de öne verirsiniz. Bu nedenle bacağınızın arkasında kas ve bağlarda kısalmalar meydana gelir. Bununla da kalmaz, bacağınızın hem ön hem de yan bağlarında ise kaslarda gerilme sorunları meydana çıkar. Bu şekilde de zorlanmalar ortaya çıkmış olacaktır.

Ayakkabı satın almak istediğinizde bazı konulara dikkat etmeniz gerekecektir. Bunlardan birisi de düztabanlı olması ya da dar – sivri burunlu ayakkabı alacak olmanızdır. Bu tip ayakkabılar genelde ayağınıza vurabilir ya da yukarıda ki nedenlere sebep olabilir. Ayrıca hafif topuklu ayakkabı tercih etmeniz önerilir. Bu topuklu ayakkabılarda uzunluk ortalama 2,5 – 4,5 cm arasındadır.

 

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir