1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Tırnakta Beyaz Leke Oluşma Nedenleri


0

Tırnakta Beyaz Leke Oluşma Nedenleri

Tırnaklarla ilgili insanlar birçok sorunlarla ya da hastalık denilebilir problemlerle karşılaşabiliyorlar. Tırnak mantarı, tırnak batması ya da tırnak kırılması bunların başında gelir. Beyaz leke sorunu oluşan tırnaklarla ilgili ise tıp alanında bu duruma lökoniki adı veriliyor. Bazı bireylerde çıkabilmekte olduğu için nadir görülmektedir.

Her ne kadar günümüzde tırnaklarda beyaz çıkma durumu vitaminsizlik ile yorumlansa da aslında beyaz lekenin bu durum ile bağımlı olmadığını, bağımsız bir durum olduğunu da belirtmek isteriz.

Vitamin Değil Mineral Eksikliği

Vücuda yeterli şekilde mineral aldığınızda, düzenleyici görevi gören minerallerle beraber vücudun temel öğelerinin de sahibi olmasını sağlamış olabilirsiniz. Ancak mineral eksikliğiyle beraber bazı problemler de beraberinde gelir. Örneğin demir olmazsa kansızlık olur ya da potasyum az olursa pıhtılaşma sorunu olur gibi… Tırnakta beyaz eke oluşma sorunu ise çinko eksikliğiyle ilgilidir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklardan biri de çinkodur. Adet döneminde sancılı ağrılarınızın olması, kısırlık ya da hem büyüme hem de gelişme de azalmalar, sivilceler çıkması, yaraların geç sürelerde iyileşmesi gibi durumlara sebebiyet veren çinko eksikliğidir.

Çinkoyu Hangi Besinlerden Alabilirsiniz?

Bol bol fındık yiyerek, brüksel lahanası, yumurta, fasulye, kırmızı et ve ciğer, bezelye, brokoli, peynir ve mısır gibi besinlerden alabilirsiniz. Bu besinlerin her birinde bol bol çinko bulunur. C vitamini ile birikte süt ve süt ürünlerini tüketmemeye çalışmanız gerekmekte, önerimizdir. Çünkü bu şekilde tüketimlerde çinko mineralinin emilimi yeterli derecede olmamakta, bu da ister istemez çinkonun vücuda yeterli sayıda girmemesini sağlar.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap