1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Terleme İle Oluşan Hastalıklar


0

Terleme İle Oluşan Hastalıklar

Yaz mevsimi kendimizi ruhsal ve bedensel olarak iyi hissettiğimiz bir mevsimdir. Ancak cildimize zarar verme özellikleriyle dolu bir dönemdir. Yaz mevsiminde eğlenme, dinlenme amaçlı yapılan bu tür faaliyetlerin zararlarına karşı gereken önlemleri alarak cilt sağlığımızı koruma amaçlı daha da bilinçli davranmamız gerekmektedir.

Terleyen bölgenin kurulanmaması mantara sebep oluyor

Hava sıcaklıklarının aşırı artması nedeniyle birlikte terleme sorunları da ortaya çıkıyor. Aşırı terleme genellikle kıvrım ve kat yerlerinde daha sık görülüyor. Özellikle koltuk altlarında, kasıklarda, kadınlarda göğüs altı ve bacak arası gibi bölgelerde sıklıkla görülür. Bu bölgelerin nemli ve ıslak olması maya hücrelerini hareketlendirerek mantar hastalığının başlamasına neden olur.

Genellikle ayaklarda şiddetli kaşıntılar kötü kokular ve pişiği andıran görüntüler başlar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurmayı gerektirmektedir. Çünkü bu tür şikâyetlerin takibi ve tedavisinin ciddiye alınması gerekmektedir.

İsilik oluşumu nasıl önlenir

Yaz mevsiminde artan sıcaklık ilk olarak metabolizmada hızlanmaya, damarlarda genişlemeye, ter bezi aktivitelerinde çoğalmaya ve abese diye adlandırılan yağ salgısında artışlara sebep olur. Ancak bu artışlar her kişide görülecek diye bir şey yoktur. Genelde kişilerin vücut yapıları aynı işlevi aynı dönemde gerçekleştirmediği için kişiden kişiye farklılık olması doğaldır. Şayet hastalığın belirtilerine saptanılırsa uzmana gitmekte fayda vardır.
Kişi kendinde isilik başlangıcı ile karşılaşırsa ve uzmana gitmeyi ertelerse devamında çıbana veya sivilceleşmeye yol açabilir.

 

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap