Stresi Azaltıp Rahatlamak İçin Bazı İpuçları
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Stresi Azaltıp Rahatlamak İçin Bazı İpuçları

Stres günümüzün en büyük sorunlarından biridir. Değişen yaşam koşulları, iş yükü, hatta şizofreni, evlilik ve aile bireylerinin gelişimi hakkında düşünme, maddi zorluklar gibi çeşitli sorunlar strese neden olabilir. Sorun olmasa bile, zaman zaman stresli bir durumdan geçmek yine de mümkündür. Bazı insanlar aşırı düşünmekten dolayı stres yaşarken; Bazıları hiçbir yerin ortasında olmanın stresini hissedebilir.

Ya stres dikkate alınmazsa? 

Stres birçok fizyolojik ve psikolojik rahatsızlığın başında gelmektedir. Bağışıklık sisteminin bozulduğu hastalıklardan biri olan kanser gibi ciddi hastalıklara dayanır. Depresyon, panik atak, duygusal rahatsızlıklar başlangıçta stres olarak görülebilir ve uzun vadede hastalığa dönüşebilir. Stres durumunda, rahatlamalı veya bir terapiste danışmalısınız.

Stres Anında Rahatlamak İçin Öneriler

Kendinizi stresli hissettiğinizde yapmanız gereken bazı şeyler vardır ve bunlar sizin oldukça rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bunlardan ilki elbette temiz havada kısa bir yürüyüş. Oksijen almak beynin rahatlamasına yardımcı olur. Sizi başka şeylerle meşgul eden aktiviteler aynı zamanda sorunlara odaklanmanıza, hatta stresi unutmanıza yardımcı olabilir. Bazen en iyi arkadaş her şeye değer. En iyi arkadaşınızla kahve içerken yapacağınız kısa bir sohbet rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca farklı atıştırmalıklar mutluluk hormonunun salgılanmasında etkilidir. Özellikle çikolata bu özelliği ile tanınır. Çikolata tüketmek sorununuza çözüm olabilir. Biraz takılmak ve rahatlamak isterseniz; Konuklar aromaterapi masajının keyfini çıkarabilirler. Yatıştırıcı etkisi olan bu yağlar sizi problemlerden uzak tutacaktır. Siz de evde kendi bitkisel yağ denemenizi yapabilirsiniz. Nemlendirme sürecinde olduğu gibi bitkisel yağlarla kendinize masaj yapabilirsiniz. Bunu yaparken rahatlatıcı bir kokuya sahip tütsü ve kokulu mumlar etkileri artırabilir. Tüm önlemleri almanıza rağmen stresinizde iyi bir iyileşme görmüyorsanız mutlaka bir terapiste danışmanız gerekir. Aksi takdirde, stres ciddi hastalıklara yol açabilir.

Tüm önlemlere rağmen stres durumunuzda iyi bir gelişme görülmüyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Aksi takdirde stres,  neticesinde ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji