1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenizi Sağlayacak Meyveler


0

Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenizi Sağlayacak Meyveler

Meyve, yiyebileceğiniz en sağlıklı yiyecek formlarından biridir. Besinlerle ve liflerle dolu, bu tatlı lezzet hastalıkları engellemenize ve güçlü ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, kilo vermeye çalışanlar, biraz meyve tüketimine dikkat etmelisiniz, aşırıya kaiçmamanız gerekir, çünkü bazı meyveler fruktoz oranı yüksektir, işlenmiş meyve ürünleri ilave şekerle doldurulur. Fruktoza duyarlı olanlar şişkinlik, gaz, karın ağrısı ve ishal olabilir.

Diyette Meyve Salatası Tüketimi

Meyve salatası: Bir tabak meyve salatası tükettikten sonra süper enerjik hissediyor musunuz? Kilo vermeye çalışıyorsanız, en iyi şekilde kaçınılmalıdır, çünkü fruktoz üzerine aşırı doz alabilirsiniz. Bunun yerine elma gibi bir bütün meyve yiyin.

Diyette Meyve Suyu Tüketimi

Meyve suyu: Meyve suları, şeker ile aşırı yüklendiklerinden ve tamamen meyve gibi lif ve doğal vitamin ve minerallerin hiçbir iyiliğine sahip olmadığından tüketilmesinin pek bir yararı bulunmamaktadır. İşlenmiş meyve suları içeriğinde yüksek miktarda şeker barındırır.

Diyette Kurutulmuş Meyve Tüketimi

Kurutulmuş meyve: Kurutulmuş meyve suyunu uzaklaştırır, böylece kaloriler ve şekerler konsantre halde olur. Yani bir bardak kuru üzümünüz varsa, yaklaşık 500 kaloriyi alıyorsunuz! Bazı kurutulmuş meyvelere ayrıca şeker ve kimyasal katkı maddeleri eklemiştir.

Diyette Tropikal Meyve Tüketimi

Tropikal meyveler: Mango ve ananas gibi bazı meyveler kesinlikle lezzetlidir, ancak diğer meyvelerden daha fazla şekere sahiptir. Bu onların daha lezzetli olmasının yanında sindirimini zorlaştırmaktadır bu yüzden dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz.

Diyet Meyve İçecekleri Tüketimi

Harmanlanmış meyve içecekleri: Bunlar, sıkıştırılmadıkları ve filtrelenmedikleri kadar meyve suları kadar kötü olmasalar ve aynı zamanda bir miktar lif ihtiva etseler de, aldığınız faydalar, tam meyve yemekten alacağınızdan çok daha azdır. Ayrıca paketlenmiş smoothie’lerin bir porsiyonun da  meyve ilavesi azdır ve çok miktarda ilave şeker içerdiğinden kalorilerde çok yüksektir.

Diyet Meyveli Atıştırmalık Tüketimi

Meyve bazlı atıştırmalıklar: Herkes meyve derilerini ve şekerlerini, özellikle de çocuklar çok sever, ama bildiğiniz kadar sağlıklı değillerdir. Şeker eklenmemiş olsa bile, tüm meyvelerle aynı yararları sağlamaz ve konsantre fruktoz vücudunuza iyi gelmez.

 

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap