Sabah Uyandığınızda Yapılmaması Gerek 8 Şey
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sabah Uyandığınızda Yapılmaması Gerek 8 Şey

0

Sabah Uyandığınızda Yapılmaması Gerek 8 Şey

Her sabah insan bambaşka bir şekilde güne uyanır. Çalışan insan ile evde olacak insanın da sabah kalktıktan sonra yapacağı işler her zaman farklıdır. Sabahleyin ne kadar iyi şekilde kalkarsanız, gün içerisinde de gününüz o kadar verimli ve güzel geçebilir. Sizlere bazı önerilerde bulunarak sabah rutinlerinde yapmamanız gerekenler konusunda uyarıda bulunmak istiyoruz.

Alarmı ertelemek konusunda dikkat edin. Alarmı 5 dakika bile ertelemek, sizler için pek iyi olmadığına dair bir araştırma gösteriyor. Günümüzde vücudunuzun alarm ile uyandıktan sonra 5 dakikalık erteleme ile tekrar uykuya dalması, derin uykuya ulaşması demektir. 5 dakika sonra alarmın yeniden çalması ise derin uykunuzu bölecektir ve bu da uyku dengenizi bozacaktır. Günlük kaç saatlik bir uykuya ihtiyacınız olduğunu bilip, buna göre hareket etmek daha uygun olacaktır. Alarmı kapattınız ve daha sonra yataktayken bazı esneme hareketleri yaparak güne zinde başlayabilirsiniz.

  • Sabah uyandığınızda elinize ilk telefonu almak, sizin için doğru bir eylem olmadığını araştırmalar gösteriyor. Çünkü sosyal medya, çeşitli bildirimleri ve haberlerin ekranda gece boyunca belirmesi ve sizin de bu yönde haberleri sabah ilk kalktığınızda okumanız, psikolojik olarak etkilenmenize ve buna göre gününüzün olumsuz geçmesine neden olmuş olabilirsiniz.

 

  • Yatak toplamanın psikolojik olarak olumlu katkıları olduğu bir gerçektir. Derli toplu olduğunuzda da gün içerisinde planlı olmanız halini yaşarsınız. Dağınık yatağı geride bırakırsanız, gününüzde istemeden psikolojik anlamda dağınık ve düzensiz geçmektedir.

 

  • Kahve içme eyleminizi sabah hemen yaparsanız eğer, sorunlarda beraberinde gelebilir. Vücudunuz sabah 8 – 9.00 arası kortizon salgılar ve bu zaman aralığında da kahve içmeniz önerilmez. Ortalama 09.30’dan sonra kahve içmeniz önerilir. Kortizon salgısının olduğu vakitte kahve içmek, kortizon salgılanmasını azaltır ve gününüzün de olumsuz yönde etkilenmesine neden olmuş olabilirsiniz.

 

 

  • Karanlık odada kalmamalısınız. Vücut saatiniz aydınlık ve karanlık ortama göre ayarlı olması nedeniyle gözlerinizi açtıktan sonra karanlık ortamda değil, aydınlık ortamda uyanmanızı sağlamanız önerilir.

 

 

  • Uyandıktan sonra enerjinizi fazla harcamayacağınız şekilde bir işe girişmelisiniz. Kalkar kalkmaz günaydın mesajları ya da kahve yapmak gibi eylemlere girişmek yerine esneme hareketleri ile güne zinde ve enerjik başlamayı başarabilirsiniz.

 

 

  • Sabah uyandığınızda telaşlı olmamak, ne giyeceğinize sabah karar vermekle başlar. Bu nedenle bunun yerine daha çok ne giysem derdini bitirmek adına geceden kıyafetlerinizi hazırlamakla beraber sabah enerjinizi de boşa bitirmemiş olabilirsiniz.

 

 

  • Uyandıktan sonra yataktan kendinizi direkt atmanız da önerilmez. Esneme hareketleri yapıp kalkış pozisyonunda kalkmak daha uygun bir eylem olacaktır. Bunu yaparak ani tepkilere karşı vücudunuzu da korumuş olursunuz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap