1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Pekmez ve Pekmezin Yararları


0

Pekmez ve Pekmezin Yararları

Pekmez üzüm,dur ve keçiboynuzu gibi besinlerin ezilip sularının yüksek ısıda kaynatılmasıyla elde edilir.Vitamin ve minarel değeri oldukça fazladır. Yoğun kıvamlıdır. Pekmez çok güçlü antioksidan ve antibakteriyeldir. Boğaz enfeksiyonlarına oldukça iyi gelen bir besindir. Demir eksikliğine iyi gelir.Bu sayede kandaki kan yapıcı hücreleri artırır. Vücudumuza aldığımız karbonhidratları enerji olarak yayılmasını sağlar. Tahin ile beraber tüketilmesi oldukça yararlıdır. Pekmez içinde barındırdığı maddeler ile baldan on kat daha zengindir. Hamile kişilerin, bebeklerinin gelişimi açısından tüketmeleri önerilir.


Hep beraber daha ayrıntılı şekilde pekmezin yararlarına göz atalım..

Pekmezin Yararları

Sindirimden kaynaklı rahatsızlıklar için doğal bir ilaçtır. Sindirim fonksiyonlarını artırır. Mide asidini düzene sokar.Bağırsak florasını düzenler.

Karaciğer ve akciğer için olmazsa olmazdır. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ciğerlerin derinlenmesine temizlemeye yardımcı olur.

Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve bakır açısından zengin olduğu için kemiklerin gelişmesine ve güçlemesine yardımcı olur. Kemik kırılmasında yada incinmesine tüketilmesi önerilir.

Üst solunum yoluyla boğazlarda oluşan enfeksiyonların azalmasını sağlar. Boğazları bakterilerden arındırır. Bu gibi rahatsızlıklarda pekmezin karabiber ile kaynatılıp tüketilmesi önerilir.

Kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Bağışıklığı güçlendiren bir besindir. Hastalıklara karşı bağışıklık sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

TEREYAĞLI PEKMEZ

1 Su bardağı pekmezi kısık ateşte kaynatın. İçerisine 1 yemek kaşığı tereyağı ilave edin. Katı hale gelen karışımı sabah akşam ılık bir şekilde bir yemek kaşığı tüketin.

Bu karışım boğazın yumuşamasını sağlar. Mikroların azalmasını sağlar. İltihabı önler. Boğaza faydasının yanında vücudumuz için de oldukça yararlı bir karışımdır. Yemek borusu, mide ve bağırsaklarda bulunan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap