1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Mide Yanması Geçirmek İçin Yöntemler


0

Mide Yanması Geçirmek İçin Yöntemler

Yemek yediğinizde ya da dışarıda bir şeyler içtiğinizde, mide yanması problemi meydana gelebilir. Bu probleme karşı yapılabilir çeşitli yöntemler ve yollar vardır. Nedir bunlar? Bu cevabı vermek adına burada sizlere bir yazı yazmak istedik.

Mide yanması sebepleri öncelikle şöyle sıralama yapabiliriz:

  • Vücutta gaz çıkışı olmadığında mide yanması sorunu olabilir. Gaz sıkışırsa eğer mide de yanma ya da şişme olacaktır, bu da sizi rahatsız eder.
  • Yenilen yiyecekler de yine mide yanmasında etkili rol oynayan sorunlardan biridir. Acı – baharatlı yiyecekler, bol yağlı besinlerin birçoğu mide yanmasına neden olacaktır.
  •  Tüketilen besinlerin yanı sıra spor olmazsa ve üzerine sigara ile alkol de varsa, mide yanması bu nedenle de ortaya çıkabilir.
  • Beslenme düzenini sağlıklı oturtarak mide yanması problemine karşı önleminizi bir nevi almayı başarabilirsiniz.

 

Mide Yanması Nasıl Olur?

Mide borusu, mide ya da yemek borusu kısımlardan birinde yanma hissini yaşamaktır. Sancı gibi his de yaratabilir ve aniden mide yanması sorunları olabilir. Ani olacağı gibi yavaş yavaş da olabilir. Mide yanması sorunu, çoğunlukla bağırsak yollarında da yine yanma sorunları meydana getirebilir. Sindirim ve boşaltım sisteminin birbirine bağlanmasından kaynaklı bu tip durumlar olabilir.

 

Kramplı sancılar gibi yoğun sancılar içerisinde mide yanması sorunu yaşıyorsanız, doktora görülmenizde fayda vardır. Ancak doktor dışında bir çözüm olarak ılık meyve çaylarıyla kendinize çözüm arayabilirsiniz. Süt ve süt ürünlerinin de mide yanmasında etkili olduğunu söylemeliyiz. Yiyeceklerinize dikkat etmelisiniz; yağlı ve çokça beslenmemeye, hafif yiyecekler yemeye çalışmalısınız. Bol bol su tüketmeye çalışarak sindiriminizi rahatlatabilirsiniz.

Yemek yedikten sonra ise açık havada yürüyüşe çıkabiliyorsanız çıkıp, daha rahat ortam içerisinde nefes almayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede mide yanması şikayetlerinizi de yok etmiş olabilir, azaltıcı etkisiyle karşılaşabilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap