1. Anasayfa
 2. Sağlık

Mide Şişkinliği Sebepleri ve Yapılması Gerekenler


0

Mide Şişkinliği Sebepleri ve Yapılması Gerekenler

Mide şişkinliğinin birçok nedeni günümüzde gözlenebilir. Bu probleme karşılık yapabileceğiniz birçok şey mevcuttur. Ancak öncesinde problemin neyden kaynaklandığını çözmeye yönelik gitmek gereklidir. Daha sonrasında ise aşağıda yazacağımız birkaç strateji ile beraber mide şişkinliğine yönelik yaşadığınız  sorunlarınız hakkında bir sebep olabilir. Her sebep için ne yapılması gerektiği hakkında da bilgi sağlamaya çalıştık.

Kilonuzu Kontrol Ediniz

Midenizin şişkinliği, kilonuzdan kaynaklı olabilir. Yani karın kısmınızda fazlaca yağ olabilir ve bu sebeple kilolu olduğunuz halinizde, yağ oranınızı düşürerek en iyi şekilde zayıflamayı ve bu sayede de mide şişkinliği olduğunu düşündüğünüz karın bölgenizde ki göbek olma durumunu eritmiş olabilirsiniz.

Sodyum, Potasyum ve Su Oranlarına Dikkat

Günlük olarak almanız gereken sodyum, potasyum ve su oranlarınız önemlidir. Örneğin her birey günlük 1.5 – 2.3 gram arasında sodyum almalıdır, 4.7 grama yakın ise potasyum alması gerekmektedir.

Sodyumun görevi, hücrelere direkt olarak su götürerek hücrelerin sulanmasını sağlar. Ancak sodyumu fazla aldığınızda hücrelere giden su oranı yüksek olur ve bu sebeple hızlıca şişkinlik, kilo alma durumları meydana gelebilir. Potasyum ise, suyun hücrelerden dışarıya çıkmasını sağlar. Bu nedenle sodyum ve potasyumu ne kadar iyi oranda dengede tutabilirseniz, sizlere o kadar fayda sağlayacaktır.

Stresi Azaltmaya Yönelin

Stres, günümüzün yaşamında olmazsa olmazdır. Arkadaş ortamı içerisinde siyaset gibi konulardan konuşmak, insanı gerebilir ve stresli ortama itebilir. Kalori veya karbonhidrat kısıtlaması, az uyku ya da çok çalışmak gibi durumlarda yine sizin stres altında olmanıza nedendir.

Stresten kurtulmak adına siz de günlük rahatlama vakitleri ayırabilirsiniz kendiniz için ya da spor salonlarına sıkça giderek rahatlatabilirsiniz kendinizi.

 

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir