1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kullanılan Doğum Kontrol Haplarının Vücuda Verdiği Hasarı Azaltmanın 5 Yolu


0

Doğum kontrol hapınızı size yazan doktor nihai rehberiniz olmalı. Ancak aldığımız ilaçlar hakkında fazlasıyla bilgilenmek her zaman akıllıca olacaktır.

Kadınların doğum kontrol hapını kullanmasının birden  fazla nedeni olabilir. Asıl amacı için, yani hamileliği önlemek için kullanılırken bazıları cilt pigmentasyonu ve sivilce, adet döngüsünü normalleştirmek veya kanamaları azaltmak gibi birden fazla nedenlerle geçici olarak doktor kontrolünde kullanılabilir. Doğum kontrol hasarı, bununla ilişkili riskler ve yan etkilerini bir nebze olsun azaltmak için olası 5 yolu sizler için derledik, düzenledik..

Gökkuşağı Diyetini Uygulayın

Doğum kontrol hapları, vücuttaki B vitamini, çinko, selenyum ve magnezyum gibi çok yararlı besin maddelerinin azalmasına yol açar. Bu sebeple, besinler açısından zengin yiyecekleri tüketmek çok daha önemlidir. Renkli meyve ve sebzelerden oluşan bir gökkuşağı diyeti sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

Yeşil ve yapraklı sebzeler zengin bir B vitamini kaynağıdır, C, E ve magnezyum. Bu yüzden, sevmiyor olsanız bile bunu diyetinize eklemeyi ihmal etmemelisiniz. B vitamini ayrıca yumurta, et, balık ve deniz ürünlerinde de bulunur. Bunlardan bazıları çinko bakımından da zengindir. Ayrıca diyetinize fındık ve çilek de eklemelisiniz çünkü bunlar da zengin bir besin kaynağıdır ve uzun vadede yardımcı olacaktır. Kabak çekirdeği, keten tohumu, susam ve ayçiçeği çekirdeği de çinko ve selenyum ile yüklüdür.

Sağlıklı Bir Karaciğer Sağlayın

Doğum kontrol hapının bir bütün olarak vücudunuz üzerinde etkisi vardır. Bununla birlikte, hormonlarımızın çoğu karaciğerimizde metabolize edildiği için karaciğerimiz üzerindeki etki biraz daha fazla olacaktır. Bunun en önemli nedeninden biri besin eksikliğidir. Karaciğerimiz, hormon metabolizmasından ve vücudumuzun detoks sisteminden sorumludur ve bu da bazı besin ve minerallere bağlıdır. Besin açısından zengin bir diyet bu sebeple gerçekten önemlidir. Fesleğen gibi kafeinsiz bir bitki çayı infüzyonu karaciğerde detoksifikasyona yardımcı olabilir.

Bağırsak Sağlığınıza Dikkat Edin

Hormonlarımızın yaklaşık yüzde 70-80’i bağırsaklarımızda veya beynimizle iletişim kuran sindirim sistemimizde salgılanmaktadır. Bu  optimum bağırsak sağlığına sahip olmamız son derece önemlidir. Diyetinize kaliteli bir probiyotik eklemeyi ihmal etmeyin. Evlerimizde kolayca bulunabilen bir probiyotik, lor, ayran ve yoğurttur. Kemik suyu bağırsakların iyileşmesine yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Rafine şekerler, rafine yağlar ve rafine karbonhidratlar gibi iltihaplı yiyecekler bağırsak sağlığını kötüleştirir.

Stresten Uzak Durun ve Uykunuzu Tam Alın

Doğum kontrol hapı  kullanan kadınların mantıksal düşünme ile yönettiği durumlara bazen tam tersi şekilde tepki verdiği ve aşırı tepki verdiği bilinir. Bu nedenle, stres seviyenizi kontrol altında tutmak da önem taşımaktadır. Zihin-vücut terapisi uygulayın. Arada bir masajla kendinizi şımartabilir, farkındalık, günlük egzersiz, meditasyon veya yoga yapın, bir kitap okuyun, bir hobi edinin, çünkü bunlar stresi azaltmada harikalar yaratıyor.

İnsan vücudunun gençleşmesi için derin uyku kesinlikle şarttır. Gün boyu vücudumuzun yaşadığı doku hasarlarının onarılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda hormon sağlığının güçlendirilmesine de katkıda bulunur. Güne en az 7-8 saat uyuduğunuzdan emin olun çünkü güne yeniden ve mutlu bir ruh hali içinde başlamanıza yardımcı olacaktır.

Belirtilerinizi İzleyip Dikkat Edin

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, vücut size her zaman görünür semptomlar göstermeyebilir. Vücudunuza ve onun size anlatmaya çalıştığı şeye dikkat edin. Hapınız sizi iyi hissettirmiyorsa, doktorunuza geri dönün kullanmaya devam etmeyin. Aynı zamanda, vücudunuza yeni normale uyum sağlaması için biraz zaman vermek isteyebilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap