Kronik Yorgunluk Sendromuyla Başa Çıkmanın Yolları
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kronik Yorgunluk Sendromuyla Başa Çıkmanın Yolları

0

Düzenli uykuya ve sağlıklı beslenmeye rağmen kendinizi hala yorgun hissediyor musunuz? Yorgunluk genellikle fiziksel aktivite eksikliği ve sağlıksız yaşam tarzı ile ilişkilendirilse de, sürekli yorgun hissetmek aslında bir sendrom olabilir. Kronik yorgunluk sendromu yorgunluğa ve kalıcılığa neden olabilir.Karmaşık bir hastalıktır ve altı aya kadar sürebilen bir aşırılık ile karakterize edilir. Bu tür yorgunluk, fiziksel aktivite ile daha da kötüleşir ve dinlenme ile fazla düzelmez. Kronik yorgunluk sendromuyla baş etmek zor olabilir, ancak bedensel işlevleri iyileştirerek ve bazı küçük yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedavi edilebilir.

Kronik yorgunluk sendromu (CFS), dinlenmekle geçmeyen ve altta yatan bir tıbbi durumla açıklanamayan aşırı yorgunluk veya yorgunluk ile karakterize bir bozukluktur.

Yazı İçeriği :

Uyku

Kronik yorgunluk sendromundan muzdarip bazı kişilerde hafif uyku hali ve hatta uykusuzluk da görülür.Kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz doğaldır, vücudunuz yeterince dinlenemez.Bu nedenle kronik yorgunluk sendromunu tedavi etmek için öncelikle uyku düzeninizi düzeltmelisiniz.Gerekirse bir doktora danışın.

D Vitamini

Vitamin, insanlarda en yaygın olarak bulunan besinlerden biridir, ve aynı zamanda çeşitli hastalıklar için vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biridir. D vitamini, kronik yorgunluk sendromunda ve enerji seviyelerinin artmasında önemli bir rol oynar.Kronik yorgunluk sendromunu tedavi etmek için diyetinize ve güneş ışığınıza daha fazla D vitamini ekleyin.

Beslenme

Vücudumuz için birincil enerji kaynağı besindir. Kronik yorgunluk sendromundan muzdaripseniz, diyetinize dikkat etmeniz kesinlikle önemlidir. Yağlı, kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklere hayır deyin. Şeker, çikolata alımını azaltmaya ve minimuma düşürmeye çalışın.

Egzersiz

Egzersizin enerjinizi tükettiği bilinmesine rağmen, aslında tam tersi doğrudur. Egzersiz, zamanla güç ve enerji oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kademeli egzersiz tedavisi, kronik yorgunluk sendromu olan kişilere yardımcı olabilir. Vücudunuzun kolayca uyum sağlamasına yardımcı olmak için egzersizinizin yoğunluğunu ve hareketlerini kademeli olarak artırın.

Yorgunluk, enfeksiyonlar veya psikolojik bozukluklar gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Genel olarak, kalıcı veya aşırı yorgunluğunuz varsa doktorunuza görünün.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir