1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kilo Aldırmaya Yönelik Alışkanlıklar Nelerdir?


0

Kilo Aldırmaya Yönelik Alışkanlıklar Nelerdir?

İnsanlar kilo almamak için ellerinden geleni yaparlar. Hele ki kadınların kilo almak ile ters orantıda bir ilişkileri vardır. Bu nedenle az yemek yemenin aslında kilonuza da az etki edeceği düşünülse de aslında durum bundan ibaret değildir ya da bu kadar basit değildir.

Aşırı uyumak insanın bedeninde iştahını arttıracağı için kortizol hormonu ürettiği doğrultu da yemenizi de arttıracaktır. Normal şartlar altında kortizol hormonu insanda strese karşı üretilen bir hormondur. Aşırı uyku vücudunuza fazla kilo almak için başlı başına etkendir.

Güneşi görmemek durumu da yine sakıncalıdır. Oysaki sabah uyandıktan sonra metabolizma hızlandıran ve vücudun uyanarak metabolizma çalışmasını sağlayan şeyin sabah güneşi olduğu araştırmalar doğrultusunda göstermektedir. Bu duruma da dikkat ediniz.

Yatağınızı toplamamak eylemi de ne kadar garip gelse de aslında yatak toplanmaması halinde sağlıklı bir uyku düzeni olmadığını gösterir sizlerin. Bu durumda da uyku düzeniniz sağlıksız ise, kilonuzun da aynı oranda artacağını bizlere araştırmalar gösteriyor. Yatağı derli toplu bırakmak ise, uyku düzeninizin de düzenli olması demek, kilonuza olumlu etki bırakır.

Her zaman tartılmaktan kaçının. Düzenli tartılmak kilo verme de etkili olabilir ama bunu sık sık yapmayın. Eş değer olarak gün içerisinde de tartıya çıkacağınız vakitler belirli zamanlarınız olmalıdır. Mesela sabah uyandıktan hemen sonra tartıya çıkmak, yeme ve içmeden önce net kilonuzu gösterir.

Son olarak iyi bir kahvaltı yapmalısınız. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar sabahları güne başlarken güzel bir kahvaltı yapmalılar. Çünkü bu sayede kahvaltıyla beraber kendilerine sağlıklı birey olmaları adına kattıkları başka hiçbir şey olamaz. Kahvaltı denilen 600 kaloriden oluşan ve düzenli protein, karbonhidrat ve sağlıklı tatlı ürünlerinin de birleşimiyle oluşan öğününüz, günlük yemek alışkanlıklarınızda da sizlere rahat bir sindirim görevi sağlar.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap