Kepek Oluşum Nedenleri ve Kepek Önleme Yolları
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kepek Oluşum Nedenleri ve Kepek Önleme Yolları

0

Kepek Oluşum Nedenleri ve Kepek Önleme Yolları

İnsan bedeni, gün geçtikçe ciltte yenilenme olacaktır ve bunun sonucunda da saç derisinde de belli zaman aralıklarında deri kendini atar ve yenilenir. İşte bu noktada da beyaz döküntü oluştuğunda insanlar bu duruma saçlarda kepeklenme adını vermişlerdir.

Saçlarda kepek oluşumu birçok insanda çok sık rastlanır. Deri rahatsızlığı olarak da tanımlanan kepekle ilgili olarak birçok teknikten faydalanarak sizlerde cildinizi koruyabilirsiniz. Bunun için kepek önleme yolları deneyerek sizlerde, cildinizi koruyabilir, kepek oluşumuna bir nevi engel olmayı başarabilirsiniz.

Kepeği Önleme Yolları Nelerdir?

Birçok yol bulunmaktadır. Öncelikle güneş ışınlarından her zaman faydalanın ve D vitamini bulunan güneş ışınlarının saçınıza her zaman temas etmesini sağlamalısınız. Bu sayede saçlarınızın diplerine faydasını göreceksiniz.

Saç kurutma makineleriyle saç kuruturken saç derilerini yakıyorsunuz, farkında olmadan. Fön çekme ya da saç kurutma işlemleriyle saç derilerinde kepek oluşuma neden olduğunuzu unutmayın ve bunu dikkate alarak işlem yapmanızı öneririz.

Saçlarda kullanılan sprey ya da jöle gibi birbirinden farklı kimyasal maddeler (saç boası ya da benzer şeyler dahil) saçlarınızın diplerine zarar verir. Saçlarınızı korumak istiyorsanız, bu tip şeylerden uzak durmalısınız. Az kullanılması ya da mümkünse hiç kullanılmaması önerilir.

Gün içinde bolca su tüketmeye çalışın. Saçınızın cildine iyi geleceği gibi vücudunuzda da deri, su ile beslendiği için en iyi şekilde canlılık kazanmanız konusunda da yardımcıdır. Ayrıca hava kirliliği nedeniyle de saçlarınızın temizliğine dikkat ederek, ne kadar temiz tutarsanız buna göre kepek sorunlarının da buna göre az oluşmasını sağlamış olabilirsiniz.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap