1. Anasayfa
 2. Sağlık

Karaciğer Sağlığı Korumak İçin Öneriler


0

Karaciğer Sağlığı Korumak İçin Öneriler

Vücutta en önemli ve değerli olan organ karaciğerdir. Karaciğer her zaman çalışan, 7/24 aktif olan bir iş yeri gibidir. Kendi kendini yenileyebilir olması sayesinde de her zaman aktif ve kullanımda olması önemli bir detaydır.

Hepatit B ve C, tedavisi olmayan karaciğer yetersizliği sorunu yaşatan virüslerdir. Bu virüslere karşı dikkat etmelisiniz. Hepatit B ve Hepatit C ile ilgili hastalıklarda ise aşı vardır ve bu aşılar yaptırılmalıdır. Kişisel hijyeniniz de önemlidir ve buna dikkat etmeniz önerilir. Genel olarak cinsel temasla ilgili Hepatit B ya da C virüsleri bulaşır. Bunlara dikkat etmelisini.z Steril ortamı olmayan yerlerde bazı tıbbi malzemelerin kullanımı da yine bu tip sorunları beraberinde getirir.

Düzenli Egzersizden Kaçınmayın

Kas gücü korumalısınız ve isterseniz arttırmalısınız. Bunun için spor, düzenli egzersiz önemlidir. Ayrıca eklem ve kas esnekliğini de sağlamak için egzersizin düzenli hale gelmesi şarttır. Bir başka seçenek olarak da denge ve koordinasyon güçlendirilmesi detayıdır. Mutlaka düzenli egzersiz yaparak bireysel sağlığınızı korumalısınız. Haftalık 3- 4 gün spor yapabilirsiniz. En az 30 dakikalık bir egzersiz yeterli gelecektir.

Alkolü Azaltarak Bitirin

Karaciğer hastalıklarının başı olan alkol, vücuda hiçbir şekilde alınmamalıdır. Eğer az da olsa içiyorsanız, azaltmalısınız. Çünkü alkol, vücutta karaciğerin yağlanmasından tutun da siroza, alkolik hepatitlere kadar yol açabilmektedir.

Kontrolsüz Diyabet Hastalığı ve Obezite

Karaciğerin yağlanmasına neden olan bir diğer hastalık da diyabet hastalığı ya da obezitedir. Yağlanma ile ilgili olarak basit olarak başlangıç olup daha sonrasında artan şekilde durum ilerleyebilir. Hepatit siroza dönüşebilir ve bu da karaciğer yağlanmasına neden olur. Karbonhidrat ve yağlı besinler tüketmeyi azaltmalısınız, daha çok sebze ve meyve yemeniz önerilir.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir