İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kahve/Çay Gibi Günlük Tükettiğimiz İçecekler Aslında Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kahve/Çay Gibi Günlük Tükettiğimiz İçecekler Aslında Ne Kadar Tüketilmelidir?


Kahve/Çay Gibi Günlük Tükettiğimiz İçecekler Aslında Ne Kadar Tüketilmelidir?

Her günümüz bir şeyler yerken yanında ya da sonrasında da bir şeyler içmekle geçiyor. Genel anlamda baktığımızda içtiğimiz şeylerin birçoğunu göz ardı ederek fazla tüketiyor, fazlaca içebiliyoruz. İşte bu nedenle de vücuda ne kadar kalori girdiğini, az mı fazla mı olduğunu çoğu zaman ise dengeleyemiyoruz. Buna karşılık günümüzde hangi içecekleri ne kadar tüketmeliyiz sorusu akıllarda soru işaretli olarak kalıyor. Cevabını ise hemen verelim…

 

 

Su ile başlayalım. Vücudunuzu olabildiğince susuzluğa mahkum etmeyin. Bu yüzden su olabildiğince tüketilmelidir.

Çay ise birçok çeşidi vardır: siyah, oolong, ada, gül, yeşil, beyaz çay gibi… Her biri kendine özgü yararları vardır denilebilir ancak doğru miktarlarda tüketildikten sonra. Diş sağlığını etkileyen içinde ki florid nedeniyle belirli seviyede tüketilmelidir.

Kahve ise bir kültürün başlangıcı, temeli de denilebilir. Günümüzde kalp sağlığını bozan ve selülit sorunlarını da meydana getiren bir içecek olarak da suçlanmaktadır kahve… Düzenli olarak kahve tüketmek ise, şeker hastalığına katılmanızı az biraz engeller. Antidepresan etkisini de vücutta gösteren kahve ile Amerika’da ki bir araştırma, intihar riskinde azalma olduğunu göstermiş durumdadır. 400 mg kafein alımı günlük olarak sağlığa zararsız olacaktır. Ortalama 4 kupa bardağa denk gelen değerdir.

Süt ve süt ürünlerinde ise genelde araştırmalar gösteriyor ki, süt ve süt ürünlerinde tüketim azalıyor. Ancak sütün faydası sağlık açısından olağanüstü derecesindedir. Sütün içerdiği kalsiyum ile kemiklerinizi güçlendirir, kilo almayı azaltabilirsiniz.

Meyve ve Sebze suları ise hem kalori hem de şeker içerikleri yüksek olduğu için belirli seviyelerde tüketilmesi önerilir. Sebze sularının meyve sularına göre kalorisi daha azdır. Bu sayede dengeli bir ekilde tüketim olduğu sürece meyveye göre daha fazla tüketilebilir.

Alkollü içeceklerde ise sınırlı miktarda tüketim önerilir. Kabul edilebilir alkollü içeceklerde sağlıklı olan ise şaraptır. Kadınlarda 1 erkeklerde ise 2 kadehtir. Kadınlarda 1 birim alkol de limit olarak bilinir ve bira olarak 1 bardak biraya denk gelir. Erkeklerde bu birim ise 2 katıdır.

Emoji İle Tepki Ver

Yorum Yap