1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kadınların Hızlı Kilo Alma Nedenleri Nedir?


0

Kadınların Hızlı Kilo Alma Nedenleri Nedir?

Kadınlar, biyolojik olarak erkeklerden farklı canlılardır. Bu nedenle erkek genetiği ve kadın genetiği farklıdır. Bu durum aynı şekilde besin değerlerinde de geçerli olup, kadın kişisi erkeğe göre çok daha hızlı şekilde kilo alır. Buna neden olan 4 farklı neden bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kadınlık hormonları
  • Kas kitlesi az olması
  • Beslenme bozukluğu
  • Egzersiz eksikliği

Kadınlarda ayrıca dişilik hormonlarının azalması da yine kiloda etki yapar. Bu durumu gerçek gözle görmek adına menopoz döneminde kadınlarda fazladan hızlıca kilo almalarından görebilirsiniz.

Erkeklere göre kadınların aynı zamanda vücuda yağ toplaması da farklı yapıdadır. Aşağıdan yukarıya doğru yağlanma oluşur. Kadında önce baldır bölgesinde sonra kalça ve bel bölgesinde toplanma meydana gelir, yağ olur. Eğer yağlanma devam ederse; göğüs – kol altı – ense ve gıdık olmak üzere sırasıyla yağ birikimi devam eder.

Erkeklerde ise bu durum daha farklıdır. Erkeklerde bel bölgesi yağlanır ve göbek çıkar. Sonrasında da erkekte şişmanlama başlar. Sağlık açısından karşılaştırma yapıldığında ise, erkeğin yağlanması daha tehlikeli gözükmektedir.

İlk Giden Son Kilo Olduğu Bir Gerçek

Kadınlarda en son kilo nereye alındıysa, kilo vermede de oradan başlangıç olur. Kilo almanın tam tersi süreçtir. Vücutta üst bölgede yağlanma gider ve daha sonrasında alt kısımlara doğru yağlanmanın gitmesi beklenir, gider. Ne tür diyet yaparsanız yapın, bölgesel olarak zayıflama sırasıyla olacaktır. Bu nedenle üst bölgede zayıflama olmadan basenlerde ya da kalçada yağlarınız da gitmemiş olacaktır.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap