İdrarınızın Rengi Size Sağlığınız Hakkında Söylemeye Çalıştığı 7 Şey
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İdrarınızın Rengi Size Sağlığınız Hakkında Söylemeye Çalıştığı 7 Şey

0

Kulağa tuhaf gelebilir ama her tuvalete gittiğinizde, sağlığınızı kontrol etme şansınız var. İdrarınızın rengini kontrol ederek vücudunuzun ne durumda olup olmadığını veya gerçekten doktora gitmeniz gerekip gerekmediğini görebilirsiniz. Kulağa kolay geliyor, değil mi? Şimdi her birinin arkasındaki olası nedenleri bilmelisiniz. İdrar renginin sağlığınız hakkında söylemeye çalıştığı 7 şey…

Turuncu​

Bazı anti-inflamatuar ilaçlar, kemoterapötik ajanlar ve sinameki laksatifleri turuncu renge neden olur.Aşırı vitamin B2 veya beta-karoten tüketimi de söz konusu olabilir.Yukarıdakilerden herhangi birine maruz kalmadıysanız, o zaman:

  • Daha fazla su için: Dehidrasyon idrarın konsantre olmasına ve koyu sarıdan turuncuya dönüşmesine neden olabilir.Sadece birkaç saat içinde normal açık sarı rengine dönmelidir.
  • Gözlerinizi kontrol edin: Gözlerinizin beyazlarında sarımsı bir renk tonu fark ederseniz, turuncu idrar karaciğerinizin düzgün çalışmadığının bir işareti olabilir.Derhal bir doktordan randevu almalısınız.

Pembe ve kırmızımsı​


Kırmızımsı veya pembemsi idrar görmek muhtemelen endişe vericidir, ciddi değildir çünkü buna ilaçlar neden olabilir. Endişelenmeden önce bu rengin arkasındaki nedenleri görün.

  • Gıdalar: pancar veya böğürtlen gibi yiyecekler yediyseniz, endişelenecek bir şey yoktur.Bu yiyecekleri kırmızı yapan bazı bileşikler böbrekler görevini yaptıktan sonra idrarla atılır.Normalde ertesi gün temizlenir.Aksi takdirde, bir doktordan randevu almalısınız.
  • İlaçlar: Tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı antibiyotikler idrarı kırmızımsı yapar. Fenazopiridin ve sinameki içeren laksatifler, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır, ayrıca pembe renk değişikliğine neden olur.
  • Kan: İdrarınızdaki kan idrar yolu yolu enfeksiyonu, kanserli veya kanserli olmayan tümörler veya taşlar veya böbrek hastalığı belirtisi olabilir. İdrarınızda kan pıhtısı veya başka bir doku görürseniz hemen doktorunuza görünün. Uzmanlar, bunun nadir olduğuna , özellikle kadınlarda, garip bir zamanda şans olarak görmezden geldikleri için, yeterince teşhis edilmediğine dikkat çekiyor.

 

Yeşil veya mavi​


Bu rengi görmek şok edici olabilir, ancak nadirdir ve şunlardan kaynaklanabilir:

Yiyecek: yapay olarak boyanmış yiyecekler veya kuşkonmaz yiyin. Endişelenmek için bir sebep yok.1-2 gün içinde düzelecektir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar renk bozulmasına neden olabilir.

Uyarı: Yukarıdakilerden herhangi birine maruz kalmadıysanız doktorunuza başvurmalısınız.Yeşil renk Pseudomonas bakterilerinin neden olduğu nadir bir idrar yolu enfeksiyonunu gösterebilir.Böcek ayrıca böbrek taşlarına da neden olabilir.

 

Kahverengi​

İdrarınızda kahverengi tonlar görüyorsanız, bu dehidrasyon belirtisi olabilir. İdrarınızı kahverengiye çevirebilecek besinler arasında ravent ve baklagiller vardır. Ancak, özellikle çok su içiyorsanız ancak rengi kaybolmuyorsa, kontrol ettirmek daha iyidir. Kahverengi idrar karaciğer ve böbrek problemlerini gösterebilir.

Uyarı: Kahverengi idrarınızı karın ağrısı, deri döküntüleri ve nöbetler takip ediyorsa, genetik bir durum olma olasılığı yüksektir.Ayrıca kan bozulduğunda kahverengimsi görünür, bu da bir tümörden daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

 

Köpüklü İdrar​

Zaman zaman köpüklü idrara sahip olmak normaldir ve genellikle hızlı idrara çıkmadan kaynaklanır. Ancak sürekli geri geliyorsa ve zamanla daha belirgin hale geliyorsa doktorunuza görünmelisiniz. Köpüklü veya kabarcıklı idrar, idrarınızda bir protein belirtisi olabilir ve bu, artan miktar bir böbrek sorununu gösterebileceğinden değerlendirme gerektirir.

Şeffaf​


İdrarınız tamamen temizse, bu çok fazla su içtiğinizin işaretidir. Bu belirli riskler doğurabilir, bunlardan en önemlisi vücudunuzdaki tuzların seyrelmesidir.Bu, vücudunuzda sorunlu bir kimyasal dengesizliği yaratabilir. Daha az su içmeyi düşünmelisiniz.

Soluk sarı, şeffaf sarı, koyu sarı​

 


Bu renkler, endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. İdeal olarak idrarınız soluk altın rengi olmalıdır. Soluk sarı, yetersiz ve fazla su içmek arasında iyi bir denge olduğunu gösterir. Daha konsantre idrar, daha fazla suya ihtiyacınız olduğunun bir işaretidir. Sadece bir altın kuralı aklınızda bulundurun: limonata gibi görünüyorsa – sizin için iyi!

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap