1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İdrar Kaçırma Sorunu ve Önlemleri


0

İdrar Kaçırma Sorunu ve Önlemleri

İnsanın hayat kalitesini düşüren, günlük yaşamda da birçok duruma engel koyan hem erkek hem de kadınlarda ki idrar kaçırma sorunu, çoğu zaman kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Sürekli ıslak olma durumu, tahriş sorunu veya koku olması sebebiyle kişide hayat kalitesini düşürmesiyle sonuçlanır. Buna karşı gelmek adına yapılabilir bir takım öneriler vardır. Hem depresyon hem de ruhsal sorunların da oluşmasında sebebiyet veren idrar kaçırma sorunu için bir takım önerilerde bulunmak istiyoruz.

Doğum Şekli

Normal doğum ile sezaryen doğum arasında, idrar kaçırma sorununu etkileyen bir durumun olmadığına dair araştırmalar gösteriyor. Fakat bazı durumlarda normal doğum ile ilgili iri bir bebeğin çıkması durumunda pelvik taban kaslarında zedelenmeler olmakta, bu da idrar kaçırmanın görülme durumunu meydana getirmektedir.

 

Çocuk sayısı idrar kaçırmaya etkili mi?

Çocuk sayısında fazlalık durumu, idrar torbasını destekleyen pevik taban kaslarında yıpranma, genişleme olmasına neden olur. Bu nedenle de idrar torbasında sarkma, idrar kaçırma şikayetleri de oluşacaktır.

Doğum yapmayan kadınlarda idrar kaçırma görülür mü?

Evet, görülebilir. İdrar kaçırma sorunu, herhangi bir doğum yapmadığı gibi kronik kabızlık veyahut kiloların fazlalığı nedeniyle de pelvik taban kaslarında zorlama olacağı için görülmektedir. Şeker hastalığı, sinir sistemi hastalığı veyahut kronik hastalığı olan bireylerde de idrar kaçırma sorunları oluşmaktadır.

Ameliyatsız idrar kaçırma sorunu çözümleri nelerdir?

Cerrahi dışı tedavi yöntemlerinden biri kegel egzersizleridir. Ayrıca ağızdan alınan ilaçlar ile de yine idrar kaçırma sorunlarında tedavi düzenlemesi sağlanabilir.

Östrojen krem uygulaması ile menopoz döneminde ki kadınların, belirli bölgede kan akımını arttırarak idrar tutan kas dokusunu geliştirerek sorunun ortadan kalkmasında da destekçidir.

 

 

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap