Her Kadının Bilmesi Gereken 5 Hormon
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Her Kadının Bilmesi Gereken 5 Hormon

0


Kadın hormonları, vücuttaki sinyalleri düzenleyen kapı bekçileri gibi davranır. Hormonlar gelişme, büyüme, üreme, enerji kullanımı, depolama ve elektrolit dengesi şeklinde çeşitli aktiviteleri düzenler. Dolaşım sistemimiz tarafından vücudumuzda taşınan, bir hücreden diğerine sinyal alışverişinde bulunan habercilerdir. Hormonlar vücudumuzun çalışması için yaşamsal öneme sahiptir, bu yüzden dengede tutulmaları çok önemlidir. Her kadının bilmesi ihtiyaç duyulan 5 hormon vardır: irisin, östrojen, testosteron, kortizol ve melatonin. Sağlıklı bir hormonal dengenin korunmasında egzersizin rolü vardır.

1. İrisin Hormonu​


İrisin yaygın olarak egzersiz hormonu olarak bilinir – orta derece aerobik dayanıklılık aktivitesi esnasında, kardiyorespiratuar sisteminiz devreye girdiğinde ve kaslarınız çalıştırıldığında salınır. Irisin, sağlıklı bir vücut kütlesini korumamıza, bilişsel işlevimizi geliştirmemize ve yaşlanma dönemini yavaşlatmamıza yardımcı olabilir. Orta derecede yoğun aktivite seansları, kadınların irisin düzeylerini %12’ye kadar artırabilir. Direnç antrenmanı, güç antrenmanı, HIIT ve germe en fazlaca irisini indükleyebilir, bunu başarmak için her gün tam vücut, 30 dakikalık bir antrenman yapmanızı öneririm.

2. Östrojen Hormonu​

Östrojen üremeyi, kemik uzamasını, dikkatimiz ve hafızamız gibi bilişsel süreçleri düzenler. Yağ dokusunda üretilir ve vücudumuzdaki yağın dağılımından sorumludur. Eklemlerimizin etrafında su tutmamıza destek sağlar ve sentezini yüksek tutarak işlevini gerçekleştirir. Seviyelerini dengede tutmanın en etkili yolu vücut kütlemizi izlemektir. Genel hatlarıyla, formda ve aktif kalmanın kardiyovasküler zindeliği, östrojen metabolizmasını iyileştirme ve diğer faktörlerin yanı sıra yüksek östrojen seviyeleri ile ilişkili bir hastalık olan meme kanserine karşı koruma gibi birçok faydası vardır.

3. Kortizol Hormunu​


Kortizol çoğu zaman stres hormonu olarak bilinmektedir. Bunun nedeni, şiddetli psikofiziksel stresli koşullar altında kortizol üretiminin artmasıdır. Seviyemiz yüksekse ne yapılabilir? Vücudumuzun hormonal dengesini birçok faktör etkilese de, kortizol seviyelerini düzenlemenin en iyi yollarından biri tutarlı ve düzenli yapmaktır. Kortizol seviyelerinizin düşmüş olduğuna dair işaretler içinde saç dökülmesi, yoğun kızarık cilt, osteoporoz ve adet döngüsü düzensizlikleri bulunur. Her zaman size ne olduğunu söylemek için kan testi önerebilecek doktorunuzla konuşmanızı önerebiliriz.

4. Testosteron Hormunu​

Testosteronu tipik olarak bir erkek hormonu olarak düşünsek de, doğal olarak kadın vücudunda bulunur. Testosteron, kas büyümesinde, kadının üreme dokularının onarımında ve dolaşımda önemli bir rol oynar. Kadınlar, kuvvet antrenmanının onları daha kaslı yapabileceğinden endişe duyabilir, ancak vücutlarında çoğu zaman erkeklerden çok daha az testosteron bulunur, bu yüzden güç antrenmanı yalnızca yağsız vücut hacmi eklemelerini ve vücut kompozisyonunu başarılı bir halde değiştirmelerini sağlar. Tam vücut büyük kas kütlesi hareketleri, hareketliliği ve çekirdek gücünü korumanın harika bir yoludur.

5. Melatonin Hormunu​


Epifiz beziniz, uyumanıza yardımcı olan bir hormon olan üretir. Karanlık çöktüğünde, beyniniz yatma saatine hazırlanmak için melatonin üretimini hızlandırır. Bilgisayarlardan ve mobil ekranlardan gelen mavi ışığa maruz kalma, doğal uyku düzeninizi bozabilir ve uyku kalitenizi bozabilir. Fiziksel aktivite melatonin düzeylerini artırabilir, bu da östrojen üretiminin azalmasına, yağ metabolizmasının iyileşmesine ve kanser riskinin azalmasına sebep olabilir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap