1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hastalıklardan Koruyacak Sebzeler Hangileridir?


0

Hastalıklardan Koruyacak Sebzeler Hangileridir?

Kış aylarıyla beraber insanlar ister istemez kırılgan havalarda kırılmaya meyilli ve bu nedenle de çok çabuk hastalanmaktadırlar. Probiyotik bakterier, temel besinler üretir. Bu besinler vitamin ve enzimler içerdiği için de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek mikroplardan kısa sürede vücudunuzun arınmasını ve korunmasını sağlar. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa eğer peynir, yoğurt ve ayrın gibi besinlerde tüketimi yükselterek çok daha iyi şekilde kışa hazırlanabilirsiniz ve kış sezonunu daha iyi bir sağlıklı biçimde geçirebilirsiniz.

Probiyotik yoğurt yiyin

Normal mayanın yanı sıra probiyotik bakteri ilave edilerek elde edilen yoğurttur. Yararlı bakteri içeren bu yoğurtlarda ek olarak meyveler var. Bu da şekerin yoğun şekilde tüketmenize neden olabilir, bu duruma dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yaşanmayacaktır.

Bol bol yoğurt tüketin

Süt ürününe göre daha fazla besin değeri yüksektir. Laktoz intoleransı bulunan kişilerde süt yerine tüketilmesi önerilir. Zararlı bakteri çok fazla yoğurtta olmama sebebi ise aist konsantrasyonu yüksek olmasındandır. Eğer gribe karşı korunmayı düşünüyorsanız bunun için kış aylarında kendinizi iyi hissetmek adına her gün 1 kase yoğurt tüketmekten kendinizi geri bırakmayın istiyoruz.

Prebiyotik ve probiyotik, birbirinden farklıdır. Prebiyotik bağırsaklarda hareketlilik kazandıran ve probiyotikleri aktif eden sindriilmemiş ve de suda çözülen lifler olarak adlandırılır. Prebiyotik için soya fasulyesi, soğan, keten tohumu, sarımsak, enginar, pırasa, muz, arpa ya da yulaf tüketebilirsiniz.

Probiyotik bakteriler ise besinlerin bağırsaktan geçerken sindirimini kolaylaştıran harika bir yapıya sahiptir. Kabızlık sorunlarınızın oluşmamasını sağlar. Kanser önleyici olmasyıla da bilinirler.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap