1. Anasayfa
 2. Sağlık

Hastalıklara Karşı Duran 11 Besin


0

Herseykadin.com okurları için hastalık karşısında sizi  koruyan besinler ve kullanım yöntemleri için tavsiyeler hazırladık. Grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmadan önce tedbir almanızda fayda var.

 

1. Hastalık karşısında kendini güçlendirme zamanı!

Bilinen, en güçlü koruyuculardan biri sarımsaktır. Özellikle, kış mevsiminde sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sarımsaklı yoğurt, hastalık döneminde hızlı iyileşmeyi sağlar.

Geçmişten günümüze gelen ve bilinen, en güçlü koruyuculardan birisi de sarımsaktır.Yaz-kış farketmeksizin her mevsiminde sıkça tüketilmesi her zaman önerilir edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sarımsaklı yoğurt, hastalık döneminde hızlı iyileşmeyi sağlar.

2. Soğan yiyerek bağışıklığınızı 2 katına çıkarın

Sarımsak gibi soğan da antibakteriyel ve antiseptik bir çok özelliğe sahiptir. Güçlü bir antioksidandır. Virüslere karşı vücudu korur. Hücrelerin hasar almasına engel olur ve bağışıklığı güçlendirir.

3. Salgınlardan kefirle korunabilirsiniz

Kefir, vücut direncini artıran probiyotik bir besindir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına, gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Probiyotik özelliğe sahip olduğu için sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsak kanseri riskini azaltır. İştahsızlık, uykusuzluk, yüksek tansiyon, bronşit gibi daha birçok rahatsızlığa iyi gelen ve her gün tüketilmesi gereken mucizevi bir besindir.

Kefir, vücut direncini artıran probiyotik bir besindir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına, gribal enfeksiyonlara çpl iyi gelir. Probiyotik özelliğe sahip olduğu için sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsak kanseri riskini fazlasıyla  azaltmaktadır. İştahsızlık, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve  bronşit gibi daha birçok rahatsızlığa da iyi gelen ve her gün tüketilmesi önemli tavsiye edilen  mucizevi bir besindir.

4. Doğal ve güçlü desteklerden biri de: Nar

Nar, bilhassa kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyonlara karşı etkili bir meyvedir. Kalbi korur ve damar tıkanıklıklarına karşı gelir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir. C vitamini bakımından hayli zengindir ve günde bir porsiyon nar tüketerek günlük almanız gereken C vitaminin yarısını alabilirsiniz.

5. Lahana bağışıklık sistemini güçlendirir

Lahana düzenleyici ve iyileştirici özelliğe sahip bir besindir. Özellikle mide ve sindirim problemlerinde lahana kullanılarak yapılan bir çorba oldukça etkili bir antibiyotiktir olucaktır. Aynı zamanda bir antioksidan deposu olan lahana kronik hastalıklara iyi gelir, damar sağlığını iyi yönde korur.

6. Şifalı mı şifalı bir besin: Zencefil

Zencefil gribe, soğuk algınlığına birçok şeye faydası bulunan  mucizevi bir besin kaynaklarından biridir. Hazımsızlığa çok iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarında etkilidir. Ağrı kesici özelliğe de  sahiptir. Özellikle kış aylarında sık yaşanan grip, nezle gibi rahatsızlıklar için zencefil, bal ve limon karışımı yaparak, bağışıklığınızı dahada güçlendirebilirsiniz.

7. Zerdeçal çok güçlü koruma sağlar

Kefir veya yoğurda ekleyip zerdeçal tüketebilirsiniz. Üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, hastalıklara karşı koruyan besinlerden biri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, zerdeçal içeren besin takviyesi kullanabilirsiniz.

8. Kırmızı biber sağlığınızı güçlendirir

Kırmızı biber, potasyum kaynağıdır ve alp krizi riskini azaltmaktadır. C vitamini bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmeniz de büyük bir faydası vardır. Ağrılara ve iltihaplara iyi gelir. Midedeki mikropları yok ederek mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Kırmızı bibere kurutulmuş veya taze olarak mutlaka sofralarınızda yer vermelisiniz.

9. Brokoli her zaman sofranızda olsun

Brokoli, antioksidan özelliğe sahip C ve E vitaminleri bakımından zengin bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle sigaraya bağlı akciğerlerde yaşanan hasarların onarılmasında yardımcıdır.

10. Ispanak doğal şifa kaynağıdır

Kalsiyum, magnezyum, A, B, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan ıspanak bağışıklık için son derece faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyonları önler. Kalbin dostudur, beyin sağlığını korur. Ispanak, mevsimi geldiğinde mutfaklarınıza sık sık sokmanız gereken bir sebzedir.

11. Kivi yiyerek vücudunuzu koruyabilirsiniz

Kivi, C vitaminin deposu ve güçlü bir antioksidandır. İçindeki pektin sayesinde vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcıdır. Lifli yapısı sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Özellikle küçük çocuklarda yaşanan öksürme, hapşırma, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği görülmüştür.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir