Gün Boyu Oturma Sonucunda Vücudumuzda Olabilecek 9 Şey
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Gün Boyu Oturma Sonucunda Vücudumuzda Olabilecek 9 Şey

0


Günün büyük bir kısmı oturarak çalışmak ve gün sonunda vücudumuza zararları nedir diye hiç merak ettiniz mi? Yazımızı okumaya devam edin.. Aktif bir yaşantınız var ise ve kısa zamanlı oturmak hoş bir mola olabiliyor. Yalnız bütün gün oturmak sağlığa bir çok yönden zarar verip olumsuz etkileyebiliyor.

2020 yılı  bizlere eve kilitlenme ve evden çalışma durumları getirdiğinden dolayı,  televizyonunun, telefonun ve bilgisayar ekranlarının karşısında oturmak her zamankinden daha sıradan görünüyor. COVID-19 dan dolayı hareketsiz olan insan sayısı dünya çapında epeyce artmış durumda.

Kilo Alabilirsiniz


Bu basit bir hesaplamadır; bütün gün oturursanız, hareket ediyormuş gibi kalori yakmazsınız. Tükettiğinizden fazla kalori yakmazsanız da kilo alabilirsiniz. Bu nedenle, tüm gün oturuyorsanız, öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları da uygulamıyorsanız kilonuzdaki sayıların yavaşça arttığını fark edebilirsiniz.

Omuz, Bel veya Sırt Ağrısı Yaşayabilirsiniz


Özellikle kötü duruşunuz varsa, bütün gün oturmak sırt veya omuz ağrısına, bel ağrılarına neden olucaktır. Bilgisayar üzerinde kamburlaşmak veya gün boyu garip bir pozisyon da eğilmek, vücudunuzun hissetmesini istemediğiniz şeyleri hissetmenize neden olacaktır.

Ruh Sağlığınız Üzerinde Kötü Bir Etki Hissedebilirsiniz

Koltuk da, yatakta ve her günün tamamı Netflix, YouTube gibi platformlarda video, film izlemek güzel gelebilir, aslında uzun vadede daha iyi olmak yerine daha kötü hissetmenize sebebiyet vericektir.Hareketsiz davranışlardan kaçınmalı, gün içerisinde uzaktan kumandadan, bilgisayardan biraz da olsa uzaklaşmak sağlığınız için iyi bir şey olabilir.

Yatağa Yatınca Uyumak Zor Gelebilir

İnsanlar gün boyunca oturuyorlarsa, yeterince uykuyu almakta zorlanmaktadırlar. Kaliteli bir uyku, ekran kullanımı, stres ve alkol kullanımı ve birden fazla faktör etkilese bile, tüm gün uzanmak, erteleme bölümünde size herhangi bir fayda sağlamayabilir.

Kalp Hastalığının İlerlemesi İçin Risk Altında Olabilirsiniz


Kardiyovasküler egzersiz, kalp kaslarınızın daha dayanıklı kalmasına yardımcı olurlar. Bu sebepten, gün boyu uzun süre oturmak veya yatmak, kalbin ihtiyaç duyabileceği güç antrenmanını almasına izin vermez. Ve serbest ağırlık buklelerinizi yapmayı bırakırsanız, zayıf pazı alacağınız gibi, vücudunuzu hareket ettirmezseniz daha zayıf bir kalbe sahip olabilirsiniz.

Diabetologica’da yayınlanan verilere göre, en azına kıyasla en fazla hareketsiz zaman geçiren kişiler, göreceli kardiyovasküler olay riskinde% 147 artış ve kardiyovasküler ölüm riskinde% 90 artışla ilişkilendirildi.

Gebelik Problemleri Yaşıyabilirsiniz


Hem kadınlarda, hem de erkeklerde gün boyu oturma oranı fazla ise doğurganlık zorlukları yaşanabilir. Özellikle erkekler için hareketsiz bir iş, yüksek düzeyde spermin DNA hasarı riskini iki katına çıkarabilmektedir.

Hemoroid Olmanın Nedeni

Popo üzerinde çok oturmak bazı büyük rahatsızlıklarıda beraberde getirmesine neden olabilir ve hatta rektumunuzda istenmeyen şişliklere, hemoroitlerine yol açmaktadır. Bazı uzmanlar hareketsiz yaşam tarzının hemoroid gelişimiyle örtüştüğünü öne sürerken, bazı veriler ise hareketsiz davranışların bir risk faktörü olmadığını öne sürmektedir.

Diyabet Geliştirme Riski Daha Yüksek Olabilir

Günün büyük bir kısmında oturmak vücudunuzu tip 2 diyabet geliştirme riskine sokabilir. Spesifik olarak, daha fazla hareketsizlik süresi, hareketsiz olmayanlara kıyasla bu durumu geliştirme nispi riskinde % 112’lik bir artışla ilişkilendirilmiştir.

Hamileyseniz, Gebelik Diyabeti Geliştirme Riskiniz Daha Yüksek Olabilir

Yapılan çalışmada, günde 2 saatten fazla evde oturan hamile kadınlar, önemli ölçüde artmış gestasyonel diyabet riski ile ilişkilendirildi. Hamilelik sırasında vücudunuzu hareket ettirmek, sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir ve olumsuz duygularla mücadele etmenize yardımcı olabilir.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap