1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Göz Alerjisi Olanlar Buraya !


0

Göz Alerjisi Olanlar Buraya !

Özellikle bahar aylarında çokça artan ve şikayetçi olduğumuz göz alerjisi bireyin yaşam kalitesini çok düşürmektedir. Gözde kaşınma, yanma ve şişmeye neden olan göz alerjisi ile ilgili size yardımcı olabilecek şeyler paylaşmak istiyoruz. Hadi hep beraber göz atalım.

BURUN TIKANIKLIĞINIZ VE HAPŞURUK DURUMUNUZ VARSA ;

Polenler, evcil hayvan tüyü, toz, küf, duman ve parfüm benzeri yabancı maddeler göz alerjilerine yol açmaktadır. Alerjiye sebebiyet veren bu maddelerle karşılaştığımız zaman, gözümüzün beyaz kısmının üstündeki zar “histamin” olarak adlandırılan bir madde salgılar ve bu madde gözlerimizin kızarmasına, şişmesine ve kaşınmasına neden olur. Göz alerjisi olan kişilerde çoğunlukla burun alerjisi gözükmektedir ve bununla beraber hapşırık, burunda kaşınma ve tıkanıklık görülebilir.

BAHAR AYINDA GÖZ ALERJİSİ ARTIŞI ;

Alerji olmaya başlama zamanınız, nerede yaşadığınıza ve neye karşı alerjik durumunuzun olmasına göre değişkenlik gösterir. Ağaç polenleri genel olarak kış sonu ve bahar aylarında havaya saçıldıklarından bu aylarda belirtiler ortaya çıkar. Bazı bitki türleri polenlerini ise yazın ve sonbaharda salmaya başlar. Genel olarak alerji mevsimi genellikle baharda başlayıp, Kasım’a dek uzar.

POLENE KARŞI ALERJİNİZ VARSA ;

Bahar ve yazları özellikle polenlerin havada çok olduğu sabah ve akşamüstü saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Gözlük yada güneş gözlüğü takmak, polenlerin gözünüz ile temasını birr miktar azaltma sağlar. Evinizde ve arabanızda camları açmak yerine klima kullanmalısınız. Ancak klima ünitelerini özenli bir şekilde temizlendiğinden ve filtrelerini sık sık değiştirdiğinizden emin olmalısınız ki alerjenler yeniden içeri üflenmesinler.

KÜFE KARŞI ALERJİNİZ VARSA ;

Eviniz nem oranını %30-50 arasında olmalıdır çünkü küf nemli ortamda çoğalır. Bodrum katı, banyo ve mutfak gibi nem oranı yüksek alanları daha sık temizleyin. Eğer eviniz çok rutubetli ise bir nem alma cihazı kullanmanız sizin  yararınıza olacaktır.

TOZA KARŞI ALERJİNİZ VARSA ;

Toza  karşı alerjisi olan kişiler özel olarak yatak odalarına dikkat etmeli ve tozları cildinizden uzak tutmaya çalışmalısınız. Bunun için nevresimlerinizi sık değiştirin ve en az 55°c’deki sıcaklıkta yıkamaya çalışın. Yastıklarınızın antialerjik özellikte olmasına dikkat edin.Odanızın yerlerini nemli paspas veya bez ile silin, kuru paspas veya süpürge ile temizlikten kaçının. Çünkü nemli paspas yada bez, alerjenleri içerisine hapsederek daha etkin temizlik sağlayacaktır.

EVCİL HAYVAN TÜRLERİNE KARŞI ALERJİNİZ VARSA ;

Evcil hayvanları ev içinde beslemeyin, özellikle de yatak odanıza sokmayın. Kaldığınız yere halı seçmeyin çünkü halılar hayvan tüyünü tutar. Evcil hayvanlar ile temasta bulunduktan sonra elinizi yıkayın. Evcil hayvanların yanında giydiğiniz giysilerinizi de yeniden giymeden önce yıkamaya özen gösterin. Hepsinden önemlisi gözlerinizi kaşımayın. Çünkü gözleri kaşımak göz yüzeyinde mekanik hasar yaratarak daha çok histamin salınmasına ve alerjinin daha da artmasına neden olur.

GÖZ ALERJİSİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ? 

Alerji tedavisinde suni gözyaşları, göz yüzeyini yıkamak ve alerjeni gözden uzaklaştırmak amacıyla kullanılır. Antialerjik göz damlaları ise histamin salınımı azaltarak alerjik belirtileri azaltır. Bu damlaların etkisi hemen geçmeyeceğinden, alerjiniz başlamadan 2 hafta önce kullanmaya başlamanız önerilir. Kortizonlu damlalar da alerji tedavisinde kullanılabilir. Şayet bütün bu tedavilere karşın alerjiniz şiddetini koruyorsa, immünoterapi yani alerji iğneleri uygulanabilir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap