1. Anasayfa
 2. Sağlık

Göğüs Ağrısı Bu 9 Hastalığın Habercisi Olabilir


0

Göğüs Ağrısı Bu 9 Hastalığın Habercisi Olabilir

Her türlü ağrı rahatsız edicidir ancak göğüs ağrıları endişe verici olabilir çünkü kalbinizle ilgili bir sorunu işaret ediyor olabilir. Göğüs ağrısı her zaman ciddi bir hastalıktan kaynaklanmayabilir ancak erken zamanda ağrıyı farketmek çok önemlidir.

İşte göğüs ağrısının en yaygın sebepleri…

Kalp Krizi Belirtisi

Göğüs ağrısının en ciddi sebeplerinden biri, miyokard enfarktüsü olarak da bilinen kalp krizidir. Kalp krizi, kalbe giden kan akışını genellikle bir kan pıhtısı ile engellediğinde meydana gelir. Kalp krizi sırasında, göğsün merkezinde ısrarcı, rahatsız edici bir baskı veya sıkışma hissedilebilir. Ancak, herkes aynı şekilde kalp krizi geçirmez. Kalp krizi sırasında genelde göğüs ağrısı görülse de, kadınların kollarından birinde veya her ikisinde de ağrı, terleme, olağandışı yorgunluk, sırt – çene ağrısı veya nefes darlığı hissetme olasılığı daha yüksektir.

Panik Atak Belirtisi

Panik atak, genellikle fiziksel semptomların eşlik ettiği aşırı kaygı olaylarıdır. Panik atak sırasında, bazı insanlar kalp problemi şeklinde hissedebilen göğüs ağrıları yaşarlar. Kalp krizi gibi, panik ataklar da keskin göğüs ağrıları, nefes darlığı ve çarpıntıya neden olabilir. Çoğu panik atak durumu birkaç dakika ile yarım saat arasında sürer. Acil durum gibi hissettirmelerine rağmen, panik ataklar genellikle kendi kendilerine geçer ve tehlikeli değildir.

Derin ve yavaş nefes alma, bir atak sırasında semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak daha önce hiç panik atak yaşamamışsanız veya düzenli olarak yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanıyla iletişime geçin.

Aort Diseksiyonu

Aort diseksiyonu, nadir görülen ancak hayatı tehdit eden bir göğüs ağrısı nedenidir. Bu durum nadir olmakla birlikte, daha çok 60’lı ve 70’li yaş erkeklerde görülür. Aort diseksiyonunda yırtılma hissi yaşayabilirsiniz, ayrıca her bir kolda farklı tansiyon seviyeleri ölçülür. Aort diseksiyonu erken teşhis edilmezse ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Bu durumun diğer belirtileri arasında bacak ağrısı veya uyuşukluk, şiddetli karın ağrısı, konuşma zorluğu ve vücudun bir tarafında görülen zayıflık sayılabilir.

Kaburga Sorunu

Göğüs ağrısının en sık görülen nedenlerinden biri aslında kaburga ile ilgilidir. Kostokondrit, kaburgaların sternuma bağlanan kıkırdak iltihabının neden olduğu yaygın bir göğüs ağrısı türüdür. Rahatsızlık hissettirmesine rağmen, kostokondrit tipik olarak tehlikeli değildir ve genellikle aşırı egzersiz, uzun süreli ve şiddetli öksürme, kişinin vücudunda ağrılara neden olan viral enfeksiyonlarla ilişkilidir. Kostokondrit genellikle birkaç hafta sonra kendi kendine düzelir, ancak bazen birkaç ay veya daha fazla sürebilir.

Sinirler

Göğüs ağrısı bazen boynunuzdan (servikal omurga) veya orta sırttan (torasik omurga) çıkan sinirlerden birinin tahriş veya iltihaplanması sonucu ortaya çıkabilir. Bu sinirler, göğsünüz de dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine bir his verir. Bir sinir sıkıştığında veya omurilikte tahriş olduğunda, ağrının göğüs bölgesine yayılmasına neden olabilir. Bu ağrı genellikle şiddetlidir ve tespit etmesi zordur. Tahriş olmuş bir sinir her zaman tehlikeli olmamakla birlikte, bir doktora danışarak daha ciddi durumları önlemek önemlidir.

GÖRH 

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), mide asidinin yemek borusundan geriye doğru hareket ettiği, ağrı ve yanma hissine neden olan bir durumdur. Genellikle midenin üstündeki kas zayıflamasıyla bağlantılıdır ve keskin göğüs ağrısına neden olabilir. GÖRH için risk faktörleri, fazla kilolu olmak, gebe kalmak ve yüksek stres seviyelerine sahip olmaktır.

Pulmoner Emboli 

Pulmoner emboli, bir kan pıhtısı bir damarı tıkadığında meydana gelir. Hastalar sıklıkla nefes darlığı başlangıçlı göğüs ağrısı hisseder. Bu ani nefes darlığı, kalp yetmezliği ve ani kalp krizlerine yol açabilir. Bu durum yaşamı, tehdit edici hale getirebilir. Pulmoner emboli yaşadığınızı düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Safra Kesesi 

Biliyer kolik, üst karında genellikle göğüs kafesinin sağ tarafında sabit veya aralıklı bir ağrıdır. Bir şey safra kesesinden normal safra akışını bloke ettiğinde gerçekleşir. Kalp krizi semptomlarına benzer hissedilebilir. Bu tıkanmaya tipik olarak kolesterol veya sertleşmiş bilirubinden meydana gelen küçük bir kütle olan bir safra taşı neden olur. Biliyer kolik, genellikle üst midede veya gövdenin sağ üst kısmında keskin bir ağrının aniden başlamasıyla ortaya çıkar.

Yemek Borusu Spazmları

Yemek borusu, midenize yiyecek taşıyan tüptür. Yemek borusu (özofagus) ile ilgili problemler, kalbinizin yakınındaki göğüs bölgesinde ağrıya neden olabilir. Yemek borusu spazmları, özellikle onları daha önce hiç yaşamadıysanız, acı verici ve endişe verici olabilir. En sık 60 ve 80 yaş arasındaki insanları etkiler. Yüksek tansiyon ve depresyon ile ilişkilendirilir. Yemek borusu spazmlarının belirtileri yutma zorluğu ve göğsünüzün ortasında takılı kalmış yiyecek varmış gibi hissetme durumlarıdır.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir