Geceleri Uykuda Neden Çok Terleriz ? Ne İyi Gelir Bu Terlemeye?
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Geceleri Uykuda Neden Çok Terleriz ? Ne İyi Gelir Bu Terlemeye?

0

Bir çok insanın yaşadığı sadece üzerinde durmadığı sağlık problemlerinden biri gece uykuda terlemedir.Gece uykuda terlemenin sebepleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir?
Erkeklere oranla kadınlarda daha sık yaşanan rahatsızlığa başka hastalıklar sebebiyet olabilmektedir. Özellikle ruhsal hastalıklar ve hormonsal dengesizliğin neden olduğu gece uykuda terleme hakkında merak edilenleri sizler için araştırıp derledik..

Uyku bir insanın otomatik olarak ihtiyaç duyduğu bir olaydır. Vücut özellikle bu zamanda kendini yenilemeye ve dinlenme fırsatı bulacağından uyku insan sağlığını doğrudan etkiler.Yaklaşık olarak net olmamakla birlikte 85 adet uyku hastalığı mevcuttur. Günümüzde gittikçe çoğalan kronik uykusuzluk bu gibi şeylerin başında gelir Uyku bozukluğunun çokca sebebi mevcuttur.

Bunlar içinde en görülmüş ve yaygın olanı psikolojik hastalıklardır. Özellikle 25-40 yaş arasındaki insanları tehdit eder.Uykusuzluk sanıldığı şekilde basit bir rahatsızlık olmamakla birlikte, intiharla bile sonuçlanmış olaylar vardır.Uykusuzluğun yanı sıra uyku sırasında da yaşanmış olan bazı olaylar yahut hastalıklar bir başka rahatsızlığa zemin hazırlar.

Halk arasında gece terlemenin kötü rüyadan olabileceği bilinse de aslında uyurken terleme tamamiyle bilimsel bir durumdur. Hatta bazı uzmanlar bunun rahatsızlık olduğunu da söylemektedir.Vücudun gece yatar iken yenilenmeye geçmesi gibi hastalanması da olabilecek birşeydir. Özellikle gün içinde biriken zararlı toksinli maddeler yada hücreler harekete geçerek hastalıklara sizi sürüklemek neden olmaktadır. Gece terlemenin yanında halsizlik, kilo kaybı ve ağrılar gözükmeye başlar.

Geceleri Uykuda Terlemenin Sebepleri Nelerdir?

 1. Değişen hormon miktarı terlemeye neden olabilecek en önemli faktördür.
 2. Üst solunum yolları ile vücuda giren virüslerde terlemeye neden olabilmektedir.
 3. Beyinin herhangi bir hasara uğraması vücudun ısısını etkilemektedir. Bu da özellikle baş bölgesinde terleme gibi belirtilerle kendini belli etmektedir.
 4. Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de terlemeye yol açar.
 5. Kandaki şeker oranının artması ter bezlerini harekete geçirir bu da çoğunlukla bacak arası ve koltuk altında kokulu terlemeye neden olur.
 6. Böbrekleri üşütmek yahut böbrek üstü bezlerinin iltihaplanması da terleme yaşanmasına sebebiyet verir.
 7. Nadiren de olsa kanser hastalıklarının ilk belirtisi arasında terleme vardır.

Ne İyi Gelir Bu Terlemeye ?

Terlemeyi azaltmak için vücudun yeterli oranda magnezyum ve B vitaminine sahip olması gerekir. Bu durum içinde;

 • Sabahları bir çay bardağı sıkılmış domates suyu tüketilebilir. Domates içerdiği yüksek antioksidan sayesinde ter bezlerine sebebiyet olan virüs ve hastalıkları idrar ve dışkılama yolu ile vücuttan atmasında yardımcı olur.

 • Yeşil çayda yatıştırıcı maddeler içerdiğinden terlemeye neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlar günde iki bardak yeşil çay tüketilmesinin vücuda çok iyi geleceğini vurgulamaktadır.
 • Bir çay kaşığı meşe ağacı kabuğu, okaliptüs ve ceviz yaprağını ortalama 1 litre suda kaynatıp bu yaptığımız karışımı süzdükten 1 litre daha soğuk su ekleyerek terleyen yerleri bu suyla temizleyebilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap