1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Fotofobi Misiniz ?


0

Fotofobi Misiniz ?

Uzman doktorlar, “Fotofobi bir göz hastalığı olmamakla birlikte hem göz hem de göz dışı durumlardan kaynaklanabilir. Gözde alerji, tahriş, iltihaplanma, göz kuruluğu ve bazı sistematik alınan ilaçlar fotofobiye neden olabilir.” diyor.

Migrenin habercisi olabilir.

Işık hassasiyetinde en iyi tedavi yöntemi, neden olan kaynağın bulunmasıdır. Fotofobi, migren benzeri hastalıkların da ön belirtisi olabilir. Tetikleyici faktör tedavi edildikten sonra fotofobi birçok durumda kaybolabilir. Işık hassasiyeti olan kişiler, güneş ışığından ve alabilecekleri diğer ışık kaynaklarından uzak durmalıdır. Geniş kenarlı şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Fotokromik (ışıkla renk değiştiren) camlar güneş hassasiyeti için bir çözüm olabilir. Bu camlar dışarıda otomatik olarak koyulaşır ve güneşin UV ışınlarını %100 engellemektedirler. Parlak güneş ışınları için polarize camlar tercih edilmelidir. Polarize camlar, belirli ihtiyaçlara yönelik geliştirilmiş özel güneş camlarıdır. Polarize camların en önemli özelliği; farklı açılardan yansıyan ışıkların gözlerde parlama ve kamaşma etkisini azaltmasıdır. Parlamaya neden olan su, kum, kar ve yoldaki yansımalara ve diğer yansıtıcı yüzeylere karşı ekstra koruma sağlamaktadırlar.

Güneşe karşı polarize camlar kullanılmalıdır.

Gözleri ışığa karşı hassas olan kişiler, göz sağlıkları için daha özenli davranmalıdır. Keskin gün ışığından, ışık yansımalarının yoğun olduğu karlı bölgelerden, deniz kenarlarından kaçınılmalıdır. Bu tür hassasiyeti olan kişiler mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Özellikle göz bozukluğu olan kişiler güneş gözlüğü kullanımına daha da özen göstermelidir.

Polarize mercekler, gözleri UV ışınlarına karşı koruyor ve su gibi çok yansıma yapan yüzeylerin neden olduğu göz kamaşmasını engellemektedirler. Özellikle fotofobi hassasiyeti olan kişiler için %100 UV koruma sağlıyorlar. Kullanıcılar yüksek ölçüde zenginleştirilmiş kontrast ve renk sağlayan camlar sayesinde, ekstra net görüş elde etmektedir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap