Doğum Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Doğum Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Hamileliğe hazırlanırken dikkat edilmesi gereken husus, öncelikle hamile kalmayı neden istediğiniz. Eğer hamile kalmayı sadece çocuğunuzun olması bu duyguyu takmak için istiyorsanız bu yanlıştır. Öncelikle onun bir birey olduğunu ihtiyaçları olacağını asla unutmamanız gerekiyor. Siz evinizde yeni bir bireye hazır mısınız? Önce kendinize bunu sormalısınız. Eğer yeni bir bireyin sorumluluklarını kaldıramayacaksanız, hamile kalınmaması gerekiyor. Sadece bebek sevmek onu pışpışlamak için yapılmaz dolayısıyla bu ciddi bir sorumluluk ister.

Hamileliğe Kendinizi Hazır Hissettiğinizden Emin Olmalısınız

İlk önce buna psikolojikmen hazır mıyım sorusunu kendinize sormanız gerekiyor. Eğer hazırım diyebiliyorsanız yakınınızdaki bebeklerle uzun süreli ilişkiler kurup onlarla zaman geçirmelisiniz. Eğer onlarla zaman geçirmek sizi mutlu ediyor ve o anların hiç bitmemesini istiyorsanız, hamile kalmak için psikolojik olarak hazırsınız demektir. Fakat bu değişmeyecek bir kural değildir. Eğer zaman içerisinde bebeğe karşı davranışlarınız, vücudunuzdaki değişikliklerin size verdiği negatif enerji ile kendinize zaman ayıramamanın verdiği ağırlık sizi yorabilir bunları önceden iyice düşünüp gerçekten yoğrulmamış bir hamuru zaman içerisinde serpilmiş donanımlı bir insana çevirebilecek misiniz? Sevgiyle emekle onu büyütebilecek misiniz? Bunların hepsine tamam diyebiliyorsanız, tebrikler hamile kalabilirsiniz.

Hamileliğe Hazırlanırken Sağlıklı Olmalısınız

Psikolojik olarak hazırsanız geçelim vücut sağlığına. Hamile kalmadan önce kilo vermeniz gerekiyor. İdeal kilonuza geldiğiniz zaman hamilelik sizin için daha kolay olur. Doğumda fazla kilolar size sorun çıkaracaktır. Sağlıklı bir şekilde beslenin, sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızı atmanız gerekir. Hamilelik boyunca egzersiz yapmayı bırakmamak gerekiyor, tabii ki kontrollü bir şekilde ve uzman eşliğinde.

Hamileliğe Hazırlanırken Ekip Olmalısınız

Hamileliğe hazırlanırken kadının tek başına hazırlanması yetmez. Çünkü bu bir ekip işidir. Erkelerde en az kadınlar kadar taşın altına elini koymalıdır. Hamilelik asla tek kişiyle sağlıklı yürütülemez. Bir baba adayının en az bir anne adayı kadar hamileliğe hazır olması gerekir. Annenin zaman içerisinde yaşayacağı zorluklarda en büyük destekçisi baba olmalıdır. Anne nasıl merhametin, sıcaklığın ve samimiyetin nişanı ise babada güvenin, huzurun ve korunmanın nişanıdır. Yani hamilelik bir bireyin tek başına yapabileceği altından kalkabileceği bir olay değildir. Sağlıklı bir hamilelik için anlayışlı bir eş şarttır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında