1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Doğal Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?


0

Jeolojik bir yapıda bulunan yer altı suyundan elde edilmiş maden suları mineral bakımından fazlasıyla zengindir. Çoğunlukla hazımsızlık problemi yaşayan kişiler yemek sonrasında içer. Maden suyu en derin yerlerden çıkartılır. İçerisinde potasyum, kalsiyum ve fosfat gibi maddeler içerir.

MADEN SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Maden sularının normal sulardan farklı olmasının nedeni mineralli tuzlar, elementler ve gaz içermesidir. Alkali toprakların derinliklerinde oluşan maden suyu, 500 ppm’den daha az mineral içerenlere düşük mineralli su aynı zamanda 1500 ppm’den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su da denilebilir. Su magmadan gelen karbondioksit gazının basıncıyla yer yüzüne yakın yerlere doğru dışarı çıkar. Bu maden suyunun içindeki maddelere bizim, insan vücudunun da ihtiyacı vardır. Özellikle vücudun elektrolitlerini düzenleyerek sinir hücrelerinin fonksiyonlarını artırır. Bunun yanı sıra vücudun sıvı ve asit oranını dengeleyerek kan basıncında artış yaşanmasını engeller. Maden suları genellikle sindirim sorunların da tüketilir.

  •  Sodyum bakımından zengin olan maden suyu, vücut içindeki asit oranını koruduğundan böbrek ve mesane de taş oluşumunu önler. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki fazla asit ve iltihabı atar.
  • Kemik ve diş sağlığı için florür maddesi inanılmaz bir fayda sağlar. Özellikle oluşumunda etkili olan florür kemik ve diş yapısını güçlendirir. Bu yüzden uzmanlar günde iki şişe sodanın diş ve kemik sağlığına katkısı olacağını söyler. Bunun yanı sıra herhangi bir darbe esnasında da kemik ve diş oluşumunun süresini hızlandırır. Ayrıca maden suyu bikarbonat içerdiğinden kan ve idrardaki asit baz dengesini korur.
  • Kısa sürede enfeksiyonun neden olduğu virüs ve bakterileri vücuttan atar. Böylece bağışıklık sistemi antikor üretmeden vücut temizlenir. Ter bezlerinin fonksiyonlarını artırdığında ter yoluyla hem yağ atar hem de fazla suyun çıkmasına yardımcı olur.
  • Aşırı yemek yiyen ya da çok fazla tüketilen karbonhidrattan dolayı karında şişlik oluşur. Mide rahatsızlığına yol açan bu durumu önlemek için maden suyu tüketilir. Maden suyu fazla besinler çalışmayı yavaşlatan midenin işlevselliğini artırır. Ayrıca içerdiği klorür sindirimi destekler.
  • Damar ve kas dokularını güçlendirerek yıpranmalarını önler. İçeriği potasyum sayesinde vücuttaki suyun dengesini korur. Ayrıca sinir hücrelerinin beyne iletimini güçlendirdiğinden unutkanlık gibi hastalıkların oluşmasını engeller.
  • Hücrelerin hızla temizlenmesini sağlayan maden suyu cilt tabakası içinde inanılmaz fayda sağlar. Cildin dermis tabakasındaki pH değerini artırarak sivilce ve akne oluşumunu önlemiş olur.
  • Yapılan araştırmalarda safra kesesi ve pankreas organlarının işlevselliğini artırdığından karaciğerin toksin atmasına yardımcı olur. Bu sayede vücuda çeşitli besinlerden dolayı girmiş hücrelerine etkisi azaltılır.

 

LİMONLU MADEN SUYU NE İŞE YARAR?

Mide hazmını kolaylaştırır. Enfeksiyonlara karşı daha etkilli olur. Özellikle böbreklerinde taş olan kişilerin kolayca taşlardan kurtulmasını destekler. Bu karışıma az bir miktar tuz eklendiğinde damarların sertleşmesini engeller. Damarların duvarlarını da güçlendirdiğinden kalp krizi riskini azaltır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap