Doğal Antibiyotik Kekiğin Faydaları Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Doğal Antibiyotik Kekiğin Faydaları Nelerdir?

0

Doğal Antibiyotik Kekiğin Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından doğal antibiyotik olarak da adlandırılan kekik, günümüzde neredeyse her derde bir derman olarak biliniyor. Salgın hastalıkların birçoğunda kekiğin dahil olduğu besinler yapılıyor ve insanlar buna göre besleniyorlarmış. Günümüze kadar gelebilmiş olan kekiğin faydalarını ise saymakla bitirmek zor olacaktır. Bilinmeyen bir fark ise, kekiğin günümüzde 50’den fazla çeşidi olduğu gerçeğidir. Ve Türkiye’de de 21 farklı kekik yetişiyor.

Kekiğin Faydaları Nelerdir ?

Vitaminler açısından bol olduğu bilinen kekik, yemeklerimizde çay olarak demlenir ve içilerek de boğazınıza, bizzat kendinize fayda sağlaması da beklenebilir.

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kekik çayı yapabilirsiniz. Doğal antibiyotik etkisini bu sayede görebileceğinize emin olabilirsiniz. Bronşit, öksürük gibi solunum rahatsızlıklarınızda da yine kekiğin etkisi çok büyük olacaktır.

Çeşitli hastalıklara karşı vücut direncinizin artmasında yardımcı olan kekik, antioksidan etkisi sayesinde kekik suyu içildiği zaman, vücudunuzda bulunan toksinlerin en hızlı şekilde atılmasını sağlayan etkiye sahiptir. Boğaz enfeksiyonu geçirmemek adına ya da bu enfeksiyon olduğunda, kekik suyu kullanıp gargara yaparak sorunu giderebilirsiniz.

Hem diş hem de diş eti ağrılarınızda ki iltihaplanmayı, ağız kokusunu giderir. Vücudunuzda ki hücre yenilenmesini sağlar, bakterilerin yok olmasında da etkilidir. Kabızlıkta önleyici, karnınızın şişkinliğinde de sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir.

Kekik Yağının Faydaları

Kekik yağının hazırlanışı, kekik bitkisinin hem yaprak hem de çiçeğinin buhar damıtma yöntemiyle elde edilen bir yöntemdir. Hem sürülerek hem de ağız yoluyla bu yağ kullanılabilir.

Spazm giderici, öksürük kesici ve kas gevşetici olarak başlıca özellikleri olarak bilinir. Bağırsak enfeksiyonlarında da yine giderici etkisi vardır, baş ağrısı şikayetlerinizden karın ağrısına kadar, gaz çıkartıcı, bağırsak ağrılarınızın sorunlarını gidericine kadar birçok problemde oldukça iyi bir etkiye sahiptir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap