Diyabet Hastalarının Yemesi Gereken Meyveler
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Diyabet Hastalarının Yemesi Gereken Meyveler

0

Diyabet Hastalarının Yemesi Gereken Meyveler

Pek çok diyabet hastası meyvelerden tamamen kaçınır, çünkü yanlış kan şekeri seviyelerini arttıracağına inanırlar. Bazı meyveler kan şekeri üzerinde bir etkiye sahipken, gerçekte şekeri sindirimi ve emilimini yavaşlatan temel vitaminler, mineraller ve lifler ekleyerek durumunuzu yönetmenize yardımcı olabilecek pek çokları vardır. Meyveler ayrıca kan şekeri kontrolüne yardımcı olan polifenoller içerir. Hangi meyveleri tüketmeniz ve hangisinden kaçınmanız gerektiğini bilmenin en iyi yolu, yedikten sonra kan şekeri seviyenizi izlemektir. Ayrıca porsiyon ölçülerinizi küçük tutun.

Elma

Elmalar şeker hastaları için harikadır. Araştırmalar, elmaların LDL kolesterolünü yüzde 40 oranında azalttığını ve Harvard Üniversitesi çalışmasına göre tip 2 diyabete karşı koruma sağladığını göstermiştir. Çözünür ve çözünmez liflerle doludur, elmalar sizi tok tutar. Bir elma da 37 / 138g’de düşük GI’dir ve A vitamini, kalsiyum ve demir bakımından zengindir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, ahududu ve kızılcık gibi meyveler, tatlı isteklerinizi bastırmak için mükemmel bir meyvedir. Yaban mersini kalp sağlıklı flavonoidler, bol miktarda lif ve tip 2 diyabet riskini azaltan antosiyaninler içerir. Antosiyaninler gibi zengin besinler açısından zengin kızılcıklar, LDL (kötü) kolesterolü düşürerek ve HDL (iyi) kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azaltır. Ahududu, C vitamini, lif, antosiyaninler ve insülin direnci üzerinde çalışan, kan şekeri ve iltihaplanmayı azaltan ellagik asit ile doludur.

Avokado

Diyabet hastaları, felç ve kalp krizi için yüksek risk altındadır ve avokadodaki kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağ, kolesterol seviyenizi yükseltmeye yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltır. Aslında, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir araştırma, avokadoda olduğu gibi iyi yağları yiyen kadınların, tip 2 diyabet geliştirme olasılığının yüzde 25 daha az olduğunu tespit etti.

Kavun

Kavun gibi kavun çeşitleri, C vitamini ve antioksidanlar gibi besinler bakımından zengindir ve sizi çok fazla kaloriye sokmadan tok hissettirir. Kavunlar özellikle göz sağlığını koruyan ve diyabetik retinopatiye karşı koruyan A Vitamini bakımından zengin oldukları için iyidir.

Kırmızı Greyfurt

Kırmızı greyfurtun LDL kolesterolü ve trigliseritleri azalttığı, dolayısıyla kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Meyve aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur ve kan basıncını düşürür. Elyaf bakımından zengin, aynı zamanda daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Greyfurtun kalp hastalığı için kullanılan bazı ilaçları etkileyebileceğini unutmayın, bu nedenle ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın.

 

Domates

Bir sebze gibi yiyebilirsiniz, ancak domatesler teknik olarak meyvedir ve şeker hastaları için çok faydalıdır. Onlar sadece C vitamini ve A, potasyum ve kalp-sağlıklı antioksidan besin Lycopene dolu değil, aynı zamanda karbonhidrat oranı düşüktür. Bir porsiyon domates size sadece 32 kalori verir.

 

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap