İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Corona virüsüne karşı hijyen için kullanılan sabun nasıl olmalı?

Corona virüsüne karşı hijyen için kullanılan sabun nasıl olmalı?


Corona virüsüne karşı hijyen için kullanılan sabun nasıl olmalı?

Corona virüse karşı el hijyenini korumak için ellerimizi düzenli ve dikkatli yıkamamız en önemli husus. Burada kullandığımız sabun seçimine de dikkat etmeliyiz. Örnek vermek gerekirse, kişiye özel olmayan katı sabunlar ya da antibakteriyel sabunların çok sık kullanılması uzun vadede başka hastalıklara davetiye çıkarabiliyor, vücutta farklı zararlara yol açabilmektedir.

Sağlık Bakanlığının dermatolojik testlerin yapılması konusunda uygun gördüğü özel laboratuvarlar arasında yer alan BioArge Laboratuvarları kullanılan sabunların da başlı başına bir sağlık sorunu haline gelebileceğini belirterek cildin organik florasını bozmayan, %100 doğal içerikli sabunlar kullanılmasının çok daha iyi olabileceğini belirtiliyor.

Corona virüs (Covid-19) salgınıyla beraber el temizliği  her zamankinden daha fazla önem taşımaya başladı. Virüsün görüldüğü ülkelerde özellikle sabun ve dezenfektanların satışında rekor seviyede bir artış oldu, bağımsız bir kuruluş olan BioArge Laboratuvarları, Corona virüs ile baş etmede etkili yollardan birisi  olan sabunlar ve el yıkama ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Corona virüsten korunma önlemi olarak eller sıklıkla yıkanıyor ancak kullanılan sabunlar cilt hastalıklarını ve diğer hastalıkları da beraberinde getirebiliyor.

Sabun, cildin doğal florasını bozmamalı ve %100 doğal olmalı

Corona virüsüne  karşı hangi tipte sabunlar kullanılması gerektiğine dikkat çeken BioArge Laboratuvarları cildin doğal florasını bozmayan ve koruyan %100 doğal içeriklerden oluşan sıvı sabunların tercih edilmesini  önerdi.Ve ayrıca  tüketicilerin mutlaka ürün ambalajlarını kontrol ederek sabun yapımında kullanılan içeriklere dikkat etmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Corona virüse karşı el hijyeninin hayati önem taşıdığını belirtilerek katı ve antibakteriyel sabunlara da dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

İnsan vücudu virüs için ideal bir yaşam alanı olma özelliği taşıyor. Ortak olarak kullanılan katı sabunlar, potansiyel olarak zararlı mikrop ve bakterileri üzerinde bulundurması nedeniyle ellerimizi temizledi diye düşünür iken aslında elden ele dolaşan daha fazla bakteriye maruz bırakabiliyor.

Antibakteriyel sabunlar ise sık kullanımlarından dolayı hormonal sağlık sorunlarına ve uzun vadede kansere yol açabiliyor. Aynı zamanda Triclosan adı verilen ve bakterileri öldürme amacıyla antibakteriyel sabunlara konulan madde cilt kuruluğu, kaşıntı ve egzamaya neden olabiliyor.

Antibakteriyel jeller ve sıvı sabunların birçoğu virüse karşı değil bakterilere karşı koruyor

Cilt florasını bozmayan ve ciltteki yararlı bakterileri öldürmeyen sabunların tercih edilmesi gerektiğini, antibakteriyel jellerin ve birçok sıvı sabunun virüslere değil bakterilere karşı koruma sağladığı vurgulanmaktadır.

El hijyeni için sabun seçimi:

  • Bakterilerin ölmesinden sonra cilt savunmasız kalarak tüm virüslere açık bir hale geliyor. Bu da uzun vadede cildin doğal yapısının bozularak egzama gibi cilt hastalıklarının oluşmasına neden oluyor.
  • Corona virüs salgınına karşı ellerimizi çok sık yıkadığımız için sabunların da %100 doğal içeriğe sahip olması ve cildin doğasını da koruması gerekiyor.
  • Bütünsel tedaviyi destekleyen, cilt florasıyla uyumlu antimikrobiyal sıvı sabunlar en hassas cilt tipleri için dahi kullanılabiliyor.
  • Özellikle doğal bitki yağları, sirke ve gliserinden oluşan ve kimyasal hiçbir madde içermeyen sıvı sabunlar arındırıcı içerikleri ile hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenle tercih edilebilir.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yorum Yap