Boyun Düzleşmesi ve Öneriler Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Boyun Düzleşmesi ve Öneriler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boyun düzleşmesi, özellikle yaşam tarzı, yaşam kalitesi ve yaşam kalitesine bağlı olarak kısıtlayıcı ve kısıtlayıcı bir yaşama yol açar. Bu sorundan muzdarip insanlar ise alıştıkları birçok aktiviteden vazgeçerler.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Vücudun omurga sisteminde 33 omur vardır. Bu omurlardan yedisi boyun bölgesinde yer alır. Boyun omurunun yapısı çukur şeklindedir veşekli harfe benzer. Zamanla bu çukurlar düzleşir ve boyunda servikal düzleşme denilen bir düzleşme yaratır. Daha ileri safhalarda ise, ters tarafa doğru çıkıntı bile oluşturabilmektedir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Boynun düzleşmesi sadece boyun bölgesinin değil vücudun birçok bölgesinin işleyişini olumsuz etkiler. Kaslardaki kasılma ve ağrılar, omuz ve ileri seviyelerde bel bölgesine kadar ulaşabilir. Düz bir zemine yatarken sırt ve boyun boşluğunu kontrol ederek düzleşme olup olmadığını anlamaktır.

Boyun bölgesinde ağrı ve sınırlamalarla ile birlikte, vücudun diğer bölgelerindeki şu sorunlar da, boyun düzleşmesinin belirtileri arasındadır;

 • Uyuşma veya karıncalanma hissi
 • Ağrı elektrik çarpması gibidir
 • Mesane kaslarını kontrol etme zorluğu
 • Zayıflama
 • Kasları istendiği gibi kontrol edememe

Bu semptomlar ayrıca sinir sıkışması gibi daha ciddi semptomların olabileceğini de gösterir.
Ayrıca bu rahatsızlık düşme veya kazalar sırasında daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Boyun Düzleşmesine Ne Sebep Olur? Nasıl Teşhis Edilir?

Boyun düzleşmesinin beş yaygın nedeni vardır.
Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaşa göre ilerleme: Yaşın ilerlemesine bağlı olarak omurları arasındaki diskler dejenere olur ve bu da omurlarda diskler oluşturur.
 • Cerrahi İşlemler: Omurganın sistemine yapılan bazı cerrahi işlemler sonrasında omurgada düzleşme meydana gelebilir.
 • Doğuştan oluşan nedenler: doğuştan ve doğumdan kaynaklanan boyun düzleşmelerini de sıklıkla rastlanılmaktadır
 • Travma: Düşme, kaza veya çarpma gibi nedenlerle oluşan travma da hastalığa neden olabilir.

Ayrıca boyun bölgesindeki tümörler çeşitli sebeplerle rahatsızlık verebilir. Rahatsızlığın teşhisi için öncelikle elle ve gözle muayene edilip, hastanın şikayetleri dinleniyor. Ardından öncelikle röntgen çekilir. Ek tetkikler için MR ve bilgisayarlı tomografi ile kesin tanı konulur.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durumun tedavisinde verilen ilaçlar genellikle kas gevşeticiler ve ağrı kesicilerdir. Sorun mekanik olduğundan, gövdenin önce orijinal konumuna döndürülmesi gerekir. Bu şekilde omurlar üzerindeki baskının şiddeti daha da azaltılabilir. Omurilik üzerine baskı olmadığı durumlarda, boyunluk ve bazı egzersizlerle tedavi yoluna gidilmektedir. Omurilikte baskı olduğu zaman cerrahi müdahale gerekir.

Boyun Düzleşmesi İçin Evde Ne Yapılabilir?

Fizyoterapistler ve doktorlar evde yapabilecekleri bazı şeyler hakkında da tavsiyelerde bulunabilirler. Bunların başında ise, boynun dinlendirilmesi geliyor. Bu da, boynun bazı hareketlerinin kısıtlanması ile olmaktadır.

Bazen boyunluk kullanılması tavsiye edilir , uygun olmayan boyunlukların uzun süreli kullanımı daha fazla soruna neden olabilir. Yatarken yatağın pozisyonunu ayarlayan uyku yastıkları ve fizyoterapist tarafından önerilen yatak tipi de önemli bir rol oynar. Boyun bölgesine 15 dakika buz ve ardından masaj uygulamak da bu bölgedeki ağrıyı azaltır.

Ek olarak, 15 ila 20 dakika boyunca sıcak bir duş ve sıcak torba uygulamak sorunlu bölgedeki kasları gevşetir ve basıncı azaltır. Uzun masa başı iş yapanlar, oturma pozisyonlarını ve boyunlarını mutlaka düzenlemeli , uzun süre öne eğilmemeli veya öne eğilmemelidir.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında