1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Boğaz Ağrısını Geçirecek Doğal Reçeteler


0

Boğaz Ağrısını Geçirecek Doğal Reçeteler

Havalar soğudu ve soğuk algınlıkları hastalıkları da insanların yakasına yavaş yavaş yapışmaya başladı. Boğaz ağrısı geçirmek adına siz de doğal ilaçlar kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısına iyi gelen sağlıklı 15 doğal reçeteyi sizlerle paylaşıyoruz.

Hatmi Kökü

Hem boğaz ağrısı hem de birçok hastalığa iyi gelen hatmi bitkisinin geçmişi Ortaçağ’a dayanıyor.

Adaçayı ve Kekinezya

İnflamatuar hastalıkların birçoğunda kullanılan bu boğaç bitkiler, boğaz ağrılarınızın biraz daha olsun hafiflemesinde yardımcıdır. Ekinezya’nın geleneksel tıpta da birçok alanda kullanımı olduğu bir gerçektir.

Elma Sirkesi

Halk hekimerli tarafınca ilaçlar yapılarak kullanılan sirkelerden biri de elma sirkesidir. Doğal sağlı toniği olarak bilinen bu sirke, asetik asit bakteirlerle savaşır. Elma sirkesi ve bal karıştırarak kullanılıp boğaz ağrısına iyi geldiği bilinir.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su ile siz de ağızda gargara yaparak doğal bir çare bulabilirsiniz. Boğaz dokusunun şişmesini engelleyecektir. Boğazda istenmeyen mikrop olmasını da engellemiş olursunuz.

Bal

Boğaz ağrılarına iyi gelen en iyi besin kaynaklarından bir ide baldır. Bal hem tatlı bir lezzetiyle hem de enfeksiyona karşı mücadelesiyle meşhur bir besin değeri olması sayesinde her zaman sıcak su, elma sirkesi ile kombine yapılarak tercih edilebilir.

Meyan Kökü

Geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisi için kullanılan besinlerden biri de meyan köküdür. Boğaz ağrısı azaltmaya, aspirin gibi özellikleriyle bilinmesiyle ön plana çıkan besinlerden biridir.

Limon suyu

Bir sır gibi C vitamini olan limon suyu sayesinde de soğuk havalarda, grip olduğunuz esnalarda çok iyi şekilde ferahlatıcı olarak limon suyu tüketebilirsiniz. C vitamini ve de aktioksidanlar sayesinde her zaman boğazınıza iyi gelecektir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap