1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Astım Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış


0

Astım Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

Kirli hava ve sanayileşmeyle birlikte günümüzde astım hastalığına davet de çok fazla olmaya başladı. Toz, duman olması ve bu gibi sorunların meydana gelmesiyle beraber astım hakkında bilinen birçok yanlış da yok değil aslında… Astım tedavisi için doğru teknik ve kontrol altına alınma durumları uygulanmazsa, ciddi sağlık sorunlarını da meydana getirerek kişide ölüme kadar yol açan durumları da getirebilir. Aşağıda sizlere hastalık hakkında yanlış bilinen başlıkları yazarak altına da doğru açıklamalarda bulunmaya çalıştık.

1. Astım Bulaşıcıdır

Hem kişisel hem de çevresel nedenlerden dolayı meydana gelen astım, katılım, cinsiyet ve şişmanlık gibi bireysel nedenlerden dolayı meydana gelir. Enfeksiyon durumu olmaması nedeniyle bu hastalık kişiye bağlıdır ve herhangi bir bulaşıcı durumu bulunmamaktadır.

2. Astım için kullanılan inhalerler -sprey- alışkanlık yapar

Nefes açıcı ilaç olan inhaler, astım tedavisi için geçerli ve gereklidir. Astım hastalığında sprey y ada benzer olarak kuru toz ilaçlarının bağımlığı hiçbir şekilde geçerliliği bulunmamaktadır. Direkt olarak sprey y ada kuru tozlar, hedef bölgeye giderek doğru uygulamayı sağlarlar, vücutta dolaşmazlar. Bu nedenle bu tip yollarla ilaçlar bağımlılık yapmamaktadır.

3. Kortizon çok zararlı ve çok yan etkisi bulunmaktadır

Eğer hastalık daha da şiddetlenirse, kortizon enjeksiyon ile ya da ağızdan verilmektedir. Kana karışmadan direkt sprey şeklinde verilen kortizonun ise yan etkisi bulunmamaktadır.

4. Şikayetim düzeldi, ilaç kullanmayacağım

Astım şikayeti düzelmesi demek, ilaçları azaltmak ya da bırakmak gibi bir yanılgıya düşmemek gereklidir. Kendi kendinize kararı bu şekilde vermemeli doktorunuzla görüşerek bilgilendirici bir şekilde detaylı bilgi almalısınız.

5. Astımı olan kişiler spor yapmamalıdır

Doğru bir tedavi edilirse eğer astımın kişi hayatını etkilemediğini söylemek gereklidir. Çünkü astımlı kişi doğru tedavi ile bu hastalıktan zamanla kurtulabilir.

Doğru tedavi edilen ve kontrol altında olan astım, kişinin hayatını etkilemez. Astımlı hasta, doktorunun önerisi doğrultusunda spor yapabilir. Yalnızca, bazı hastalarda spor öncesi nefes açıcı ilaç kullanımı gerekli olabilir. Bunun yanında, spordan ziyade; örneğin çok tozlu bir spor salonu ya da aşırı su buharı ile dolu kapalı bir havuz hastanın şikayetlerini başlatabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

6. ”Hamilelikte astım ilaçları bebeğe zararlıdır”

Astımlı hastaların yaklaşık üçte birinde gebelik sırasında astım belirtileri hafifler, üçte birinde değişmez, üçte birinde ise kötüleşir. Sprey şeklindeki ilaçların neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Bu nedenle gebelikte doktor önerisi doğrultusunda güvenle kullanılabilirler. Bebeğe asıl zarar verecek olan hekimin kontrolü altında verilecek olan ilaçlar değil, annenin astıma bağlı tedavi edilmemiş sorunlarıdır. Bu nedenle, astımlı hastaların gebelik boyunca hekim kontrolünde olmaları gerekmektedir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap