1. Anasayfa
 2. Sağlık

Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavisi


0

Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavisi

İnsanlar sıcak havada, sporda, heyecan ya da korku gibi duygular karşısında terlerler. Ancak bazı bireylerde ise bu tip terlemeler, normal anda olabileceği gibi yukarıda sayılan sebep ve benzerlerinde ise daha fazla şekilde olabiliyor. Aşırı terlemelerde ise doktora başvurularak bilgi alınması önerilir.

Aşırı terlemenin sebepleri birçok nedenden kaynaklı olabilir. Hormonlarınızda bozukluk olabilir, adrenalin hormonu aşırı çalışıyor olabilir ya da tiroid bezlerinde aşırı çalışma gözleniyor olabilir. Kadınlarda ise menopoz sonrasında aşırı terleme olduğu bilinmekte, bu da normal bir durum olacaktır.

Ayriyeten aşırı kilolar, alkol ya da uyuşturucu, baharatla besin tüketimi de aşırı terlemeye sebebiyet verecektir. Bunların yanı sıra, içinde kafein içeren içeceklerin de tüketilmesi aşırı derecede terlemeye sebebiyet verecektir.

Aşırı terleme hastalığı önlemek için öncelikle tıbbi bir yardım almanız, rahatsızlığın sebebi araştırıldıktan sonra tedaviye başlanması en uygun işlem olacaktır. İlaç tedavisi ya da cerrahi yöntemlere karar verecek olan doktorlar olacağından dolayı bu konuda direkt olarak bu rahatsızlığınız için cerraha başvurmanız önerilir.

Aşırı Terlemeden Kurtulmak İçin Bunlara Dikkat

Gün içerisinde bolca su tüketmeye çalışın ve baharatlı yiyecekleri tüketmemeye çalışın. Ayriyeten kıyafetlerinizde naylon, polyester kullanmamanızı öneririz. Ekseriyetler ara öğünlerinizde ya da normal gün içerisinde de sebze, meyve ile beslenmeye ağırlık verebilirsiniz.

Hem stresi hem de gergin zamanları yaşamınızdan uzak tutarak daha da rahat edebilirsiniz. Hem sigara hem de alkol tüketimini azaltarak ya da tamamen bitirerek en iyi şekilde aşırı terleme sorununu da bu sayede çözümleyebilirsiniz. Duş alırken sabununuzda da antibakteriyel sabun olduğundan emin olarak bu şekilde de sabun kullanımı sağlayabilirsiniz.

 

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir