Akupunktur Tedavisi İle Kilo Vermek Mümkün Mü?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Akupunktur Tedavisi İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Akupunktur, yüzyıllardır insanlar tarafından uygulanan ve son zamanlarda tüm dünyada yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Bu yazımızda akupunktur ile nasıl kilo verilir sorusunun cevabını bulabileceksiniz. İlk olarak akupunktur beynin “hipotalamus” bölgesindeki norepinefrin seviyesini düşürür ve mutluluk hormonu olan serotonini artırır. İştah hissini azaltarak hafızada “biz yemek yemeden de mutlu olabiliriz” hissini yaratır. Yine açlık ataklarında oluşan; midede kazınması, yanması, mide asidi ya da ekşimesi gibi durumları önler. Kulaktan uygulanan akupunktur mideden bağırsaklara kadar uzanır ve sinir uçlarını uyarır.

Akupunktur tedavisi sayesinde vücuda huzur ve mutluluk veren endorfin seviyesi yükselir.
Gerçekleşen sedasyon sayesinde kişi diyetini dingin bir şekilde sürdürür. Çünkü açlığın neden olduğu gerginlik ortadan kalkar. Yanı sıra akupunktur sayesinde metabolizma hızı düzenlenir. Diyet yapan kişinin metabolizma hızı arttığından kişi zorlanmadan kolaylıkla kilo kaybetmeye başlar.

Akapuntur Tedavisi Gerçekten Kilo Verdiriyor Mu?

Yukarıda bahsedilen nedenlerin tümü için, akupunktur uygulaması kilo kaybı için mükemmel bir temeldir.
Verilen kilo; Yaşa, cinsiyete, obezite ilaçlarına göre değişmekle birlikte akupunktur tedavisi haftada bir veya bir defa yapılabilir. Bu konuda uluslararası tespitlere göre yaklaşık olarak haftada 0.5-1 kg, ayda 2-4 kg ila 4-8 kg zayıflama normları normal kabul edilmektedir.

Akupunktur tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur ve her yaştan insan kilo vermek için yapabilir. Bu zayıflama yönteminde ideal kiloya ulaşıldığında, ‘kiloyu koruma programı’ na geçilir.Akupunktur ile zayıflama yönteminde ilk aşamadan sonra 4-6 ay sürecek ve ayda 1-2 kez uygulanacak olan manyetik bilye uygulaması yapılır. Böylelikle kilo sabitlenir.

Psikolojik Nedenler İçin Kilo Alımlarında Akapuntur Etkisi

Hamilelikler, kürtajlar, düşük /doğum sayısına, kortizon, hormon uygulamalarına, yoğun antideprasan kullanımına, aldatılma, boşanma, iflas, işten ayrılma, ölüm gibi olaylarına bağlı olarak yaşanan psikolojik travmalarla gelişen kilo alımlarına karşı akupunktur tedavisi ile alınan kilolar geri verilebilmektedir.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji