1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


0

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Dünyada en çok görülen kanser çeşitlerinden biri de akciğer kanseridir. Bu kanser, en çok sigara içen kişilerde görülmektedir. Nefes darlığı ya da hırıltı, çeşitli bölgelerde ki ağrılarla birlikte kendini gösteren bir kanser çeşididir. En korkutucu kanser tür olup insanlar arasında da ilk sırada en korkutucu kanser olarak bilinir.

İnsan, kendi yaşamını sürdürmek adına destek aldığı önem sırası en büyük olan akciğer, insanoğlunun vücudunda oksijeni alması ve de yaşama bağlanması adına vücutta karbondioksit atmasını sağlayan organdır. Bazı kötü huylu hücreler, bu organda çoğaldığında ise kanser meydana çıkmaktadır.

%15 oranında akciğer kanseri, hiç sigara içmemiş kişilerde de ortaya çıkabiliyor. Tabi ki sigara içen kişilerde bu kanserin gözükme riski daha yüksektir.

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? 

Erkek ve kadınlarda en çok ölüm nedeni olan akciğer kanseri insanın vücuduna sinsi bir şekilde yerleşir ve ilerler. Aynı şekilde hiçbir şekilde de belirt vermeden devam eden bu kanser, insanoğlunun yaşamsal faaliyetlerinden en önemlisi olan solunum problemlerini de aniden kesebilmekte, bu da ölüme doğrudan neden olmaktadır.

Nefes darlığı ya da hırıltılı şekilde nefes alıp verme olduğunda, öksürük problemlerinizin kanlı balgam ile birleşmesi, iştahınızın olmaması ve her geçen gün kilo kaybedişiniz, vücudunuzun kürek kemiği, bacak ve kolunuzda, göğüs ve sırt bölgelerine ağrılar hissetmeniz, sesinizde kısılmalar ve yutkunma gibi faaliyetlerinizde güçlük çekmeniz, parmaklarınızda oluşan çomaklaşma problemi, tekrarlı enfeksiyonlar gibi sorunların birçoğu akciğer kanseri için bir belirtidir.

Akciğer kanseri, kendi içinde evrelere ayrılmıştır ve ilk evrelerde değil, ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastanın, en iyi şekilde bu rahatsızlıktan uzaklaşmak, kurtulmak için hastalığın erken evrede tanısının konulması da mühim bir detaydır. Ne kadar erken evredeyken tanısı konulabilirse, akciğer kanserinden de tedaviyle kurtulmak bu kadar mümkün olmaktadır.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap