Corona virüs ile ortaya çıkan ve artan kaygılar nasıl atlatılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Corona virüs ile ortaya çıkan ve artan kaygılar nasıl atlatılır?

0

Corona virüs ile ortaya çıkan ve artan kaygılar nasıl atlatılır?

Kaygının 3 temel nedeni mevcut. Bunlar “eksik ve yanlış bilgilendirilme“, “belirsizlik hissi” ve “kontrol edememe duygusu“. Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs, tüm bu kaygı nedenlerini barındırması nedeniyle kişilerdeki kaygı sorunlarının artmasına yol açıyor. Herseykadin.com okuyucuları için corona virüs ile artan kaygı sorunlarına karşı ne yapılabileceğini ve bu dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için derledik.

Kaygının aslında 3 temel sebebi bulunmakta. Bunlar eksik yada yanlış bilgiler, belirsizlik ve kontrol edememe.Üst solunum sistemini etkileyen tüm hastalıklarda aslında belirtilerin olmadığı ama başka insanlara bulaşın olabildiği bir kuluçka peryodu vardır. Bu da kontrol edemediğimiz sürekli düşünmeye yiten bir boşluk yaratır.

Covid-19 diğer virüslerden farklı olarak 1-2 gün değil de 14 güne kadar kuluçkada kalabiliyor. Bireyler hasta olduklarını bilmediklerinden daha uzun sürede daha fazla kişiye bulaştırabilirler. Bu da kontrolün elimizde olmadığı hissini daha da arttırıyor. Ayrıca yeni bir virüs olması nedeniyle bilgimiz de kısıtlı kalıyor, mortalite morbidite oranları değişmesi de belirsizliği arttırıyor. Kısaca Corona endişesi oluşması için 3 şart da sağlanmış durumda..

İnsanlar kendisinin ve sevdiklerinin sağlıkları ve güvenlikleri ile kaygılı, mevsimsel grip ile covid-19‘u ayırd etmek ile alakalı çaresiz hissediyor, olası bir izolasyon ve karantina ihtimalinden, halkın panik ve galeyanı ile stok yüklenmesinden korkuyor, mevcut tedavilerin etkinliğiyle ilgili kaygı duyuyorlar ve doğru haber, olayların varlığı yokluğu, etkin önlemlerin alınması ile alakalı hükümet ve medyaya güvenmekte güçlük çekiyorlar.

Daha önceki salgın hastalıklar da dahil olmak üzere görülen doğal afetlerde de tespit edildiği üzere, toplumda depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, uyku bozuklukları, histeri, panik bozukluk, stres, xenofobi (yabancı kişilerden korkma), obsesif kompulsif bozukluk ve hatta psikoz gibi bir çok hastalığın sıklığında artış veya alevlenme görülmektedir.

Virüsle ilgili kaygı yaşadığını düşünenler nelere dikkat etmeli?

  • Doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi almaya devam ederken, aşırı abartılı haberlerden kaçının. bu konulardaki haberleri okumayı sınırlandırın.
  • Stresle baş etmek için kullandığınız yöntemleri; spor, meditasyon ya da hobileri, hayatınıza yeniden dahil edin, bunlardan kaçınmayın. Hastalığı kapmayayım derken stresle bağışıklığınızı zayıflatmayın. Bu dönemde kendinize iyi gelen şeyleri yapmaya devam etmeniz çok önemli.
  • Hayatınızdaki pozitif olan, şükrettiğiniz şeylere odaklanın, günlük hayatta düşüncelerde takılmak yerine daha fazla anda kalın. Keyif aldığınız organizasyonlar yapın, normal rutinlerinize devam edin.
  • Korunma önerilerine uyun. Özellikle el yıkama gibi temel hijyen kurallarına dikkat etmek, dışarıda yüzümüze dokunmamak, özetle hem hastalık hem hayatımızın diğer kontrol edebildiğimiz alanlarına odaklanmak.
  • Ve en önemlisi işiniz yok ise evde kalın..

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap