1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Korona Diyeti: Evde iken de sağlıklı beslenmeyi unutmayın


0

Korona Diyeti: Evde iken de sağlıklı beslenmeyi unutmayın

Artık siz de evden çalışıyor yada bütün gününüzü evde mi geçiriyorsunuz? Evde vakit geçirmek, bir başka deyişle kendinizi karantinaya almak, koronavirüsden korumanın mükemmel bir yolu olmasına rağmen tüm gün evde olmak çoğu zaman sağlıksız beslenmeye yol açar ve bu da maalesef ki hem kilo almaya bununla birlikte vücudunuzun enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesine neden olur. Bu konuda çok çok dikkat edilmesini öneriyoruz.

Şimdi sizler için evde kalırken de sağlıklı beslenebilmemiz için izlemeniz gereken ipuçlarını listeledik.

SÜREKLİ ABUR CUBUR ATIŞTIRMALARDAN VE SAĞLIKSIZ BESİNLERDEN KAÇININ

Evde karantinaya alınma durumu, evde daha çok boş vaktimizin olduğu anlamına gelir. Önümüze gelen her türlü atıştırmalık ve istek üzerine ellerinizi uzatabilirsiniz. Bu, gerekli olmayan sağlıksız atıştırmalık patlamasına yol açar.

Ne yeyip ne içtiğinize çok dikkat  edin olabildiğince, atıştırmalıkları tüketmemeye çalışın. Açlık ataklarını bastırmak için su, kuru yemiş ve meyve tüketebilirsiniz.

KENDİ BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN

Korona virüs için henüz saptanan tedavi veya aşı olmasa da daima yanımızda, kendi güçlü koruma sistemimiz: bağışıklık sistemimizin olduğunu unutmayın.

Güçlü ve sapasağlam bir bağışıklık sistemi, virüslere veya bakterilere karşı bir bariyer görevi görür ve oluşan saldırıları uzak tutabilir. Bağışıklık sisteminizi dinç ve hazır tutmak, ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin temeli beslenmeden geçmektedir.. Vücudunuzun doğal koruma sistemini uyaran ve besleyen yiyecekler yemek, virüsleri metabolizmadan uzak tutmanın en iyi yollarından biridir.

Sağlıklı, dinç kalmanıza ve hastalansanız bile hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olan en iyi besinlerimiz:

 

1.Özellikle yeşil yapraklı yeşillikler, turpgiller ve her renkte sebze..

Sebzeler besinlerle doludur! Yüksek seviyelerde K vitamini, folat, demir, potasyum, kalsiyum, betakaroten ve antioksidanların yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendiren benzersiz özelliklere sahiptir.

Ayrıca araştırmalar, turpgiller ve yeşil yapraklı sebzelerin yüksek alımının, bağışıklığı artıran bir geni uyarabileceğini göstermektedir.

Sebzelerde, özellikle turuncu renkli olanlarda bol bulunan A vitamini, dokularınızı sağlıklı tutarak bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Çeşitli meyve ve sebzelerde kolayca bulunan başka bir besin olan C vitamini, antikor oluşumunu uyarır.

Tüm bu yararları elde edebilmek için ıspanak, lahana, brokoli, karnabahar ve biber gibi yiyecekler yiyin.

2. Yağsız protein

Protein bağışıklık sistemi ve iyileşme için gereklidir. Vücuttaki hücreleri oluşturmak ve onarmak gerekir. Bazı mükemmel protein kaynakları arasında; deniz ürünleri, baklagiller ve yağsız kırmızı/beyaz et bulunur. Balıklarda ve diğer deniz ürünlerinde bulunan Omega 3 yağ asitleri, gelişmiş bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Ayrıca, yoğurt veya kefir gibi süt ürünleri de protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza ve bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirmenize yardımcı olabilir. Bu ürünler bağırsak florasını düzenleyerek bağışıklık sistemini destekleyebilen probiyotikleri içerir.

Baklagiller ayrıca iyi miktarda çinko içerir; vücudunuzun dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan ve sağlam bir bağışıklık tepkisi için gerekli bir besindir.

3. İşlenmemiş kuru yemiş

E vitamini bağışıklık için gerekli olan başka bir besindir. E vitamini eksikliği, zayıf bağışıklık sistemine sebep olabilir. İşlenmemiş kuru yemişler, E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir.

EGZERSİZ İÇİN VAKİT AYIRIN

Evde kalmanın bir başka dezavantajı, normalden daha hareketsiz kalmaktır. Ancak evde yapabileceğiniz egzersizleri araştırarak, diyetinizi ve egzersizinizi birlikte koordine edebilirsiniz.

Yoğun çalışma programlarını, spor yapmama nedeni olarak görenler için de bu dönem ideal zamandır. Diyetiniz ve egzersiziniz arasında bir denge kurun ve yaşam tarzınızı daha sağlıklı hale getirin.

SİZE YETECEK KADAR ALIŞVERİŞ YAPIN

Günlük beslenmeniz söz konusu olduğunda, evinizde sağlıklı besinler olduğundan emin olmalısınız. Önceden plan yapın ve yeterli alışverişi yapın. Bu, koronavirüse maruz kalmanızı daha da önleyecek olan sık sık dışarı çıkmanızı önlemek içindir.

Bu sırada, alışverişinizi yeterli miktarda yaptığınızdan ve gereksiz yere stok yapmadığınızdan emin olun. Gerekenden daha fazla şey satın almak piyasada bir sıkıntı yaratacak ve daha ciddi sorunlara yol açacaktır.

YEMEK MASASI DIŞINDA YEMEK YEMEYİN

Her zaman yemek masasında yemek yemeyi alışkanlık haline getirin. Yatakta otururken yemek yemek, muhtemelen en kötü alışkanlıklardan biridir. Yatakta yemek, bakteri ve mikropların sayısının artması için potansiyel bir altyapı oluşturur.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap