Terlemek Zayıflatır Mı? Spor Yaparken Terlemek Yağ Yakımı Sağlar Mı ?
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Terlemek Zayıflatır Mı? Spor Yaparken Terlemek Yağ Yakımı Sağlar Mı ?

0

Sıcak havalarda daha sık terlediğimiz vakit vücutta oluşan su kaybı ile rahat kilo verip veremeyeceğimiz akla ilk gelen sorulardan biri oluyor. Peki kilo vermek isteyen kişilerin yaptığı egzersizler sonucu terlemesi zayıflamayı kolaylaştırır mı? Terlemek yağ yaktırır mı? Işte cevapı…

Kavurucu sıcakların artmasıyla birlikte ne kadar ince veya pamuklu kıyafetler giyilirse giyilsin muhakkak terleme görülür. Kıyafetlerin üzerine su gibi bulaşan terler, kişi üzerinde rahatsızlık hissi uyandırsa da kilo vermek isteyen kişiler için ümit verici bir konum olabiliyor.

Tatil sezonunun açılmaya başlandığı yaz mevsiminde formunu korumak yada hedeflediği kiloya inmek isteyen kişiler diyetin yanında fazladan spor yapmaya gayret gösterebilir. Zayıflamak amacıyla ağır yüklü egzersiz hareketleri uygulayan kişilerin içinde geçen muhabbetlerden birisi de terleyince yağ yakıp yakmamanın olası olup olmadığıdır. Kişinin bünyesine gore değişebilen bu durum bazılarında fazlasıyla gerçekleşiyorken bazıları ‘hiç terlemedim kalori de yakamadım’ diye düşünebiliyor.

Spor salonunda ya da evde egzersiz hareketleri uygulayan kişilerin terlemesi tabii ki düzgüsel bir durumdur. Ancak, aşırılığın her şeyde olduğu gibi burada da zararı vardır. Fazla miktarda terleme veya hiç terlememe durumu çeşitli problemlere işaret ediyor olabilir.

Egzersiz esnasında terleme durumu birkaç etkene bağlıdır. Kadınlar erkeklere gore daha azca terleyebiliyorken, gençler yaşlılardan daha çok terleyebiliyor. Ek olarak kilosu fazla olan kişilerde zayıflara gore daha fazla terleyebiliyor.

Meydana getirilen çalışmalar, bu durumun nedenini fitness düzeyinin arttıkça vücudun sıcaklığını düzenleyen sistemin daha iyi çalışmasına bağlıyor. Anterman ve egzersizler esnasında çok terliyorsanız hemen sonra tartıda çıkan sayı sizi şaşırtmasın.

Vücutta kaybedilen su her zaman çok iyi bir halde kalori yakıldığı anlamına gelmez. Tıpkı bunun şeklinde azca ter döktüğünüz antremanda yaktığınız kalori değerini yansıtmıyor olabilir. Misal, spor yaptığınız mekanda havalandırma çalışıyorsa teriniz hemen kurumuş olabilir.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir