Normal ve Organik Tavuk Arasındaki Farklar Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. Diyet

Normal ve Organik Tavuk Arasındaki Farklar Nelerdir?

0

Organik ve normal tavuk arasındaki tavuk etiketleri, beslenme ve tatları kafa karıştırıcı olabilir.
Peki organik tavuk ile normal tavuk arasındaki fark nedir?

Organik tavuk %100 organik yemle beslenmeli, antibiyotik kullanılmadan büyütülmeli ve açık havada yetiştirilmelidir. Normal tavukların organik beslenmesi gerekli değildir, antibiyotiklerle tedavi edilmelerine izin verilir ve açık hava erişimine sahip olmaları gerekmez. Organik tavuk daha pahalıdır.

Bu makale, ikisi arasındaki farklara daha yakından bakacağız. Organik tavuk ile normal tavuk arasında besin ve tat farklılıkları olup olmadığını da inceleyeceğiz. Bu makale hangisini seçeceğiniz konusunda sorularınıza yanıt verirken bilinçli karar vermenize yardımcı olacaktır.

Organik Tavuğu “Organik” Yapan Nedir?​

Organik Yem​

Organik tavukların yalnızca %100 sertifikalı organik yem yemesine izin verilir. Buna tahıllar, katkı maddeleri, organik olarak üretilmiş kaba yemler ve yem katkı maddeleri dahildir. Su katkı maddeleri, mineraller ve vitaminler onaylıdır. Hiçbir yem ürününde antibiyotikler, hayvansal yan ürünler, sentetik koruyucular ve GDO’lu ürünlere izin verilmez. Soya fasulyesi yağı veya melas gibi tarımsal malzemeler organik sertifikalı olmalıdır.

Yem, büyümeyi desteklemek için hayvan ilaçları veya hormonlardan arındırılmış olmalıdır.
Tüm mutfak veya bahçe artıkları organik sertifikalı olmalıdır.

Organik Yaşam​

Yaşam koşulları şunları sağlamalıdır:

 • Yeterli havalandırma.
 • Yeterli temiz su temini.
 • Saman veya saman gibi yataklar organik sertifikalı olmalıdır.
 • Tavukların tüm yıl boyunca açık havaya, gölgeye, barınağa, temiz havaya ve güneş ışığına erişimi olmalıdır.
 • Tavuklar, yatmayı, ayağa kalkmayı, uzuvlarını tam olarak uzatmayı ve serbestçe hareket etmeyi engelleyecek şekilde kapatılamaz.
 • Tavuğun sağlığını veya güvenliğini tehlikeye atacak sert hava koşulları veya koşullar nedeniyle dış mekana erişim kısıtlanabilir.

Organik tavuk çiftlikleri yıllık denetim gerektirir.
Tavukların dışarıya erişimi olması gerekmesine rağmen, standartlar çiftçilere tavukların tam olarak ne kadar alana erişmesi gerektiğini söylemez.

Tavuk toprağı ile temas eden yapılarda işlenmiş ahşap kullanılamaz.Kesim için sertifikalı bir organik kesimhane kullanılmalıdır.

 

Organik Sağlık​

 • Tavuklara egzersiz yapma, hareket özgürlüğü ve stresi azaltma fırsatı sağlanmalıdır.
 • Koruyucu aşılara ve diğer veteriner biyolojiklerine izin verilir.
 • Tavuğun sağlığı için gerekli olduğunda fiziksel değişikliklere izin verilir, ağrı ve stresi en aza indirmek için önlemler alınır.
 • Organik durum için tıbbi tedaviyi durdurmaya izin verilmez.
 • Tavukların antibiyotiklerle işlenmiş organik, Ulusal listede olmayan sentetik bir madde veya yasaklanmış sentetik olmayan herhangi bir madde olarak etiketlenmesine izin verilmez.

Organik tavuk, yaşamının ikinci gününden itibaren sürekli yönetim altındaki bir tavuktan gelmelidir.
Tavuk, “%100 veya “Organik” terimi ile etiketlenmeli ve organik mührü içermelidir.

Sıradan Tavuğu “Normal” Yapan Nedir?​

Normal tavukların açık erişime sahip olması gerekmez. İçeride ve kafeslerinde tutulabilirler. Bu kafesler, hareket alanı olan kafeste birden fazla tavuğu barındırır.Daha az egzersiz yaparlar ve fazla güneş almazlar.
Normal tavuklara, onları sağlıklı tutmak veya hastalıklarını tedavi etmek için antibiyotikler verilebilir . Normal tavuklar, yaşam koşulları nedeniyle enfeksiyona ve hastalığa daha duyarlıdır . Bu, antibiyotik kullanımının artmasına neden olabilir. Ayrıca, bu tavukların daha fazla olması ve daha fazla stres yaşaması muhtemeldir.Normal bir tavuk antibiyotiksiz olabilir, ancak organik yemle beslenmeyebilir.

Organik Tavuk ve Normal Tavuk Besin Maddesi Karşılaştırması​

Organik tavuk ve normal tavuk benzer sayıda mineral ve vitamin içerir. Protein içerikleri de aynıdır. Organik ve normal tavuk arasındaki fark, deride bulunan yağ miktarıdır

Yaklaşık olarak organik tavuk, derisinde normale göre %5-13 daha az yağ içerir. Deri çıkartıldıktan sonra da, her iki tavuk benzer yağ içeriğine sahiptir.

Daha önceki bazı araştırmalar, organik tavuğun normal tavuğa göre biraz daha fazla yağ asidi içerdiğini belirledi. Her ne kadar omega-3 sayısı başlangıç için küçük bir sayı olsa da organik için pek bir avantaj sağlamıyor.

Organik Tavuk mu Daha Besleyici Normal Tavuk mu?​

Organik ve normal tavuk benzer sayıda mineral, vitamin ve protein içerir.
Organik tavuk derisi daha az yağ içerir, deri çıkarıldıktan sonra her ikisi de benzer miktarda yağ içerir.

2012 yılında Stanford Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırma, organik gıdaların sağlığa faydalarına dair çok az kanıt buldu.

Tavuk, Keto gibi bir karbonhidrat diyeti için harika bir besindir .
Karbonhidrat içermez.

 

Organik ve normal tavuk arasındaki tat farkı nedir?​

Çoğu araştırma, organik ve normal tavuk arasında doku ve açısından hiçbir fark göstermez.
Kör tatlarda, katılımcılar iki tavuk türü arasında hiçbir fark göstermedi.Katılımcıların hangi tavuğun hangisi olduğunu zaten bildiği bazı araştırmalar, organik tavuğun çoğu insan için daha lezzetli olduğunu gösterdi.Organik tavuğun derisinde daha fazla olduğundan, derisiz ile karşılaştırıldığında deri açık bırakılırsa lezzet farkı daha büyük olabilir.Organik tavuk ve normal tavuk, tariflerde birbirinin yerine kullanılabilir. Tadı ve dokusu benzerdir ve her iki tavuk için de pişirme yöntemleri kullanılabilir.

Tavukta Antibiyotik Tehlikeleri​

Antibiyotik enjekte edilmiş normal tavuk yemenin riskleri nelerdir?

Tavuklara antibiyotik enjekte etmek, tavukları “ilaca dirençli” hale getirebilir, bu da bakterilerin ilaçla tedavi edildikten sonra tavuklarda hayatta kalabileceği anlamına gelir. Bakteriler daha sonra tüketildiğinde insanlara aktarılabilir.

CDC’ye göre, yılda 600.000’den fazla insan, her yıl yedikleri bir şeyden antibiyotiğe dirençli bir enfeksiyon geliştiriyor. Şunu sormak için iyi bir zaman olabilir, organik tavuk sizin için gerçekten daha mı iyi?

Organik tavuk, antibiyotik veya herhangi bir ilaçla tedavi edilmediği için normal tavuktan daha iyidir. Organik tavuk daha sağlıklı organik yemle beslenir ve daha az stresle açık havada yaşamasına izin verilir. Organik tavuk derisi, normal tavuk derisinden daha az yağ, doymuş yağ ve kalori içerir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap