Kilo Vermenizi Destekleyecek 5 Bitki Çayı
 1. Anasayfa
 2. Diyet

Kilo Vermenizi Destekleyecek 5 Bitki Çayı

0

Çay tüm dünyada keyifle tüketilen bir içecektir. Bunu çay yapraklarının üzerine sıcak su dökerek ve tatların suyla karışması için bir kaç dakika demlenmesini sağlayarak yapabilirsiniz. Bu aromatik içecek en yaygın olarak Asya’ya özgü bir tür yaprak dökmeyen çalı türü olan Camellia sinensis’in yapraklarından yapılır.Çay tüketimi, hücreleri hasardan korumak ve hastalık riskini azaltmak dahil olmak üzere sağlığa yararları ile ilişkilendirilmiştir

Bazı araştırmalar, çayın hızlı bir şekilde kilo vermenize ve karın yağlarıyla savaşmanıza yardımcı olabileceğini bile göstermiştir. Bazı türlerin bunu başarmada diğerlerinden daha etkili olduğu bulunmuştur.

Aşağıda kilo kaybını artırmak ve vücut yağını azaltmak için en iyi 5 çay bulunmaktadır.

1. Yeşil Çay

Yeşil çay en iyi bilinen çay türlerinden biridir ve sayısız sağlık yararı ile bağlantılıdır. Aynı zamanda en etkili zayıflama çaylarından biridir. Yeşil çay ile kilo kaybı ve vücut yağı arasında bir bağlantı kuran önemli kanıtlar vardır.

2008 yılında yapılan bir çalışmada, 60 obez insan, düzenli olarak yeşil çay veya plasebo içerken 12 hafta boyunca standart bir diyet uyguladı. Çalışma sırasında yeşil çay içenler plasebo grubuna göre 3,3 kg daha fazla kilo verdi.

Başka bir araştırma, 12 hafta boyunca yeşil çay özü tüketen kişilerin bir kontrol grubuna kıyasla vücut ağırlığı, vücut yağı ve bel çevresinde önemli düşüşler yaşadığını buldu.Bunun nedeni, yeşil çay özütünün özellikle kateşinlerde, metabolizmanızı hızlandırabilecek ve yağ yakımını artırabilecek doğal olarak oluşan antioksidanlarda yüksek olması olabilir.

Siyah çay mı yeşil çay mı daha sağlıklı?

Bu aynı etki , normal yeşil çay ile aynı faydalı bileşenleri içeren oldukça konsantre bir toz yeşil çay türü olan matcha çayı için de geçerlidir.

2. Puerh Çayı

Pu’er veya pu-erh çayı olarak da bilinen puerh çayı, fermente edilmiş bir Çin siyah çayı türüdür. Bazı hayvan çalışmaları, puerh çayının kan şekerini ve kan trigliseritlerini düşürdüğünü göstermiştir. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalar, puerh çayının kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, 70 erkeğe pu erh çay kapsülü verildi. Üç ay sonra, puerh çay kapsülü alanlar, yaklaşık 1 kg kilo verdiği gözlemlenmiştir.

Sıçanlarda yapılan başka bir çalışmada , puerh çayının ekstraktının obeziteye karşı bir etkisi olduğunu ve kilo alımını bastırmaya yardımcı olduğunu gösteren benzer sonuçlar elde edildi.

İnsan ve hayvan çalışmaları puerh özütünün hem kan şekerini hem de kan trigliseritlerini düşürerek kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

3. Siyah Çay

 

Siyah çay, yeşil, beyaz veya oolong gibi diğer türlerden daha fazla oksidasyona uğrayan bir çay türüdür. Oksidasyon , çay yaprakları havaya maruz kaldığında meydana gelen ve siyah çayın karakteristik koyu rengini veren kimyasal bir reaksiyondur.

Birkaç çalışma siyah çayın kilo kontrolünde etkili olabileceğini göstermiştir.

111 kişiyle yapılan bir araştırma, üç ay boyunca her gün üç fincan siyah çay içmenin, kafeinle uyumlu bir kontrol içeceği içmeye kıyasla kilo kaybını önemli ölçüde artırdığını ve bel çevresini inceltmiştir.

Bazıları, siyah çayın kilo kaybı üzerindeki potansiyel etkilerinin, bir tür antioksidan bitki pigmenti olan yüksek flavon içeriğinden kaynaklanabileceğine inanmaktadır. Bir çalışmada 14 yıl boyunca 4.280 yetişkin izlendi.Çay gibi yiyecek ve içeceklerden flavon alımı daha yüksek olanların vücut kitle indeksi flavon alımı daha düşük olanlara göre daha düşüktür.

Bununla birlikte, bu çalışma yalnızca BMI ve flavon alımı arasındaki ilişkiye bakmaktadır. Dahil olabilecek faktörleri dikkate almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Oolong Çayı

 

Oolong çayı, oksidasyon ve renk açısından yeşil ve siyah çay arasında bir yere yerleştirilerek kısmen oksitlenmiş geleneksel bir Çin çayıdır.Genellikle kokulu bir meyve aromasına ve benzersiz bir tada sahip olarak tanımlanır, ancak bunlar oksidasyon seviyesine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.Birkaç çalışma , oolong çayının yağ seviyelerini artırarak ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Bir çalışmada, 102 fazla kilolu veya obez kişi altı hafta boyunca her gün oolong çayı içti, bu da hem vücut yağını hem de vücut yağını azaltmaya yardımcı olmuş olabilir. Araştırmacılar çayının bunu vücuttaki yağ metabolizmasını geliştirerek yaptığını öne sürmüşlerdir.

Başka bir küçük çalışma , üç günlük bir süre boyunca erkeklere su veya çay vererek metabolik hızlarını ölçtü. Su ile karşılaştırıldığında, oolong çayı enerjiyi %2,9 artırdı, bu da günde ortalama 281 kalori yakmaya eşdeğerdir.

Oolong çayının faydaları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen , bu sonuçlar oolong’un potansiyel olarak kilo kaybına fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

5. Beyaz Çay

Beyaz çay, çay bitkisi henüz gençken minimum düzeyde işlenip hasat edildiğinden diğer çay türleri arasında öne çıkmaktadır.Beyaz çay, diğer çay türlerinden çok farklı bir tada sahiptir. İnce, narin ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Beyaz çayın faydaları araştırılmıştır ve bazı araştırmalarda ağız sağlığını iyileştirmekten kanser hücrelerini yok etmeye kadar uzanmaktadır.

Araştırmalar , beyaz ve yeşil çayın kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olan benzer miktarlarda kateşinler içerdiğini göstermektedir.

Sonuç

Birçok kişi çayı yalnızca yatıştırıcı kalitesi ve lezzetli tadı için içerken her fincan aynı zamanda birçok sağlık yararı sağlar. Meyve suyu ve soda gibi yüksek kalorili içecekleri çay ile değiştirmek, toplam kaloriyi azaltmaya ve kilo kaybına yol açmaya yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birlikte, her gün bir veya iki fincan çay kilo vermenize ve zararlı yağları önlemenize yardımcı olabilir.

Emoji İle Tepki Ver
 • 1
  emoji-1
  Emoji
 • 5
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir