Hurmayı Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Tüketiriz?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Hurmayı Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Tüketiriz?

0

Ramazan sofralarının vazgeçilmez iftariyeliklerinden hurma, lezzetli olmasının yanı sıra zengin içeriğiyle tam bir şifa deposu!

Karbonhidrat içeriği yüksek, küçük hacimde yüksek enerji sağlayan hurma ile açılması, boşalan karbonhidrat depolarının hızla yenilenmesi ve gün içinde en çok arzulanan besin olan tatlı isteğini kesmesi ve böylelikle iştah kontrolünün sağlanmasında iyi bir yardımcı olmaktadır. Bu kadar yararlı bir besin kaynağını elbette çok dikkatli tüketmek gerekli. Hurmanın fazla tüketimi kilo artışı, kan şekerinde dengesizliklere yol açabilir, işte hurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri siz değerli herseykadin.com takipçilerimiz için derledik..

Hurma meyvesinin bileşiminde büyük bir tarafını glikoz ve fruktoz olmak üzere basit karbonhidratlar oluşturuyor. Geç ve yavaş sindirilen kompleks bir karbonhidrat grubunda yer alan diyet lifleri bakımından da oldukça zengindir. Diğer meyvelerde bulunmayan bir aminoasit çeşitliliğine sahiptir.

Hurma potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, çinko, bakır ve selenyum gibi birçok mineralin yanı sıra, B1, B2, niacin, B6 gibi B grubu vitaminler, A ve C vitamini ile antioksidan özellikteki fenolik bileşikler ve karotenoitler bakımından da yine zengin bir besin.

İftardan sonra oluşan tatlı krizlerini gidermek için sağlıklı bir seçenek olan hurma, “Yemekten 1-1,5 saat sonra tüketeceğiniz 2-3 adet hurma ile 3 tam ceviz veya 1 avuç çiğ badem/fındık veya 1 su bardağı süt, tatlı ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır.Tatlı isteğinin en yoğun hissedildiği bu saatlerde yüksek kalori ve şeker içeren besinler yerine hurma tüketmek kilo ve kan şekeri kontrolüne yardım ederken, günlük vitamin, mineral ve lif gereksinimlerinin karşılanmasına katkı sağlıyor.

Hurmanın karbonhidrat içeriği nedeniyle yüksek oranda enerji içeren bir meyve olduğunu vurgulamak isteriz. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hurmanında 2-3 adet sınırı ile tüketilmelidir. Ayrıca hurmalara tatlandırmak ve parlaklık vermek amacıyla glikoz ilave edilmesi söz konusu. Olası ilave şeker içermesi riski nedeniyle diyabet ve insülin direnci gibi sağlık problemleri olan kişilerin hurmayı mümkün olduğunca seyrek ve mutlaka porsiyon kontrolüyle tüketmelerinde fayda var” diyor.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap