1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Evde Kaldığımız Bu Günlerde Aşırı Yemek İsteğine Çok Dikkat!

Gün içinde sürekli kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz ? Sosyal medyada yemekle ilgili hesapları takip edip sürekli bir sonraki öğünde ne yiyeceğinizi mi düşlüyorsunuz? O halde bu aşırı yemek yemeye bi dur demenin zamanı gelmiş demektir!


0

Gün içinde sürekli kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz ? Sosyal medyada yemekle ilgili hesapları takip edip sürekli bir sonraki öğünde ne yiyeceğinizi mi düşlüyorsunuz? O halde bu aşırı yemek yemeye bi dur demenin zamanı gelmiş demektir!

Corona virüs salgını sebebiyle daha fazla evde geçirdiğimiz, normal zamanlara nazaran daha az hareket ettiğimiz bu günlerde, kalorili besinlerden uzak durmalıyız ve bağışıklığımızı daha güçlü tutmak amacıyla sağlıklı besinler tüketmemiz gereklidir. Tüm bunlara rağmen karbonhidrat ve tatlılara karşı yeme isteğinizi durdurmakta zorlanıyor ve güçlük çekiyor iseniz siz değerli Herseykadin.com okurları için bir kaç tüyo ve öneri paylaştık..

Aşırı yeme isteği kişinin gün içinde sürekli bir şeyler yeme arzusudur. Çok fazla yeme isteği genellikle ruhsal problemlere de bağlılık gösterebilir. Aşırı yemek, beraberinde obeziteyi, yani aşırı kiloyuda beraberinde getirir elbette.

Bütün dünyanın ortak problemi olan fazla yemedeki problem ruhsal problemlerle ilgilidir. Bu konu ihmal edildiği için yapılan bu çalışmaların hiçbiri fayda sağlamıyor.

Değerlilik duygusu mu yoksa yediğim ekmek mi ?

Temelde yatan ruhsal problemlerin büyük bir çoğunluğu çocuklukta eksik kalan, ihtiyacımız olan duygulardır.

Anne-babamızdan yada bir başkası olarak da değerlendirilebilir, verilmeyen değer ve duyguları yiyeceklerden almaya çalışırız. Bilinçdışımız yani beynimiz tamamiyle böyle zanneder.

Korbonhidrat tükettiğimizde aslında makarna, pilav ya da emek yiyoruzancak bilinçdışımız değerlilik duygusu veya varolma duygusu yediğini düşünür.

Bu durum tam olarak şöyle gelişmektedir:

 • Hayatımızda olaylar olur ve kendimizi bazen değersiz hissedebiliriz. Bu esnada aşırı yemek isteği oluşur ve ekmek(ve türevleri) yemeye başlarız.
 • Ekmeği tükettikçe rahatlar ve kendimizi daha değerli hissetmeye başlarız.
 • Bilinçdışımız değerlilik duygusunu ekmekten aldığını zanneder.
 • Aşırı tatlı ihtiyacı da “yalnız kaldım, terkedildim, tatlı yiyorum, kendimi varolmuş hissediyorum. Bedenim genişliyor, varoluyorum.” duygusunu getirir.

Kötü duygular geldiğinde aşırı yeme isteği olur, özellikle ekmek, makarna, çikolata, tatlı, pilav gibi karbonhidrat ve

Kötü duygular içinde iken aşırı yeme isteği o anda oluşur, özellikle pilav, tatlı, çikolata, makarna, ekmek, karbonhidart ve aşırı zararlı olan şeker içeren gıdalara yönelmeye başlarız. Buradaki açlık fiziksel bir açlıktan ziyade, duygusal bir açlıktır. O zaman bir insan egzersiz yaparsa, diyet yaparsa, zayıflarsa bir süre sonra hissettiği bu kötü duygularla tanışmaya başlıyor.

 

Kötü duygulardan kaçmak aşırı yeme isteğini ortaya çıkartmaktadır!

Aşırı yeme bozuluğu tedavisinde; en temelde yatan olumsuzluk duygulara bakılır, bu duygular; değersizlik, yalnızlık, yokmuş gibi hissetme, boşluk, anlamsızlık, yetersizlik ve korkudur. Kişi bu olumsuz duyguları çözüme kavuşturamadıysa diyelim ki 5 kilo verdi, bir süre sonra 6 kilo olarak geri alacak. Zaman içinde yavaş yavaş kiloda artışlar başlayacak, defalarca zayıflayıp, defalarca geri alınabilecektir. Her zaman bir önceki kilodan bir tık yukarıda olucaktır.

Sebze veya et yediğinizde doymuyorsanız, önce ruhunuzu doyurmanız gerek

Bu yüzden yemek yerken “ben aslında ne yiyorum, ne hissediyorum da bunu yiyorum”a bakmak gerekmektedir. Karbonhidrat tüketilmedi diyelim, o gün sebze yedi, salata yedi, rahatlayacak mı? Yoksa illa bir karbonhidrat mı tüketmek gerekiyor? İlla ekmek mi gerekiyor?  Sebze ya da et yediğinizde rahatlayamıyor iseniz bilin ki bu ruhsal bir ihtiyaçtır.

KARBONHİDRAT TÜKETME İHTİYACININ NEDENLERİ

 • Karbonhidrat tüketmenin en önemli nedeni içe dönük duygulardır. Kişi içine döndüğünde yani boşluk, yalnızlık, anlamsızlık gibi duygularla temas ettiğinde karbonhidrata yani makarnaya, pilava, ekmeğe ilgisi artar.
 • Karbonhidratın en önemli özelliği dışarıya odaklanmayı artırmaktır. Örneğin yemek yedikten sonra hep söylenen bir söz vardır; “gözüm açıldı”, aslında bu sözün anlamı “dışarıya olan ilgim arttı içimdeki sıkıntılardan uzaklaştım”dır.

AŞIRI TATLI YEME İHTİYACININ NEDENLERİ

 • Şeker tüketmenin en önemli nedeni ise korku duygusudur.
 • Kişi korktuğunda şekere ve şekerli gıdalara ilgisi artar.
 • İnsan korktuğunda beyinde sempatik sistem aktive olur. Sempatik sistemin aktive olmasıyla beraber beyin savaş-kaç tepkisi geliştirir.
 • Beynin savaşması ya da kaçması için gerekli olan en önemli şey enerjidir. Şeker tüketmek de vücudumuza hızlı bir şekilde enerji kazandırmanın en kestirme yoludur. Dolayısıyla içeride yani beyinde işleyen bu otomatik süreç sizi şeker tüketmeye yönlendirir.

Aşırı yeme isteği nasıl engellenir?Fiziksel bir açlık hissetmiyosunuz fakat aşırı yeme ataklarınız varsa hayatınızda o dönem ruhsal olarak size kötü hissettiren bir şey olmuştur.

Bu olan olay çoğunlukla son 72 saat içinde gerçekleşmiştir ve siz bu olayın duygusundan çıkamıyorsunuzdur.

Hissettiğiniz kötü duyguyu karbonhidratla beslenerek rahatlatmaya çalışıyorsunuzdur. Rahatlatıyor mu, evet rahatlatıyor, onu yiyince kendinizi iyi hissedersiniz.

Silahınız ekmek ise, değersizlik duygusu ile savaşıyorsunuz demektir!Hissettiğiniz kötü duygu değersizlik diyelim.

 • Değersiz hissettiğiniz için ekmek yediğinizi bilmek zihninizde bir rahatlama sağlar.
 • Bu durumda kendinize, yaşadığınız bu duyguyu bugün günlük hayatınızda başka nerelerde deneyimlediğinizi sorabilirsiniz.
 • Son olarak bu duyguyu çocukluk yaşantınızda nasıl deneyimlersiniz?

Bu üç aşamayı bulmak zihninizin rahatlamasını ve hissettiğiniz kötü duygunun yatışmasını sağlar. Bu bağlantıları kurmak aşırı yeme arzunuzun azalmasını sağlar.Şuan da bunu tek başınıza başarmanız çok kolay olmayabilir. Bu konuda zorlandığınızda bir uzmandan destek alabilirsiniz, tercih sizin.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap