1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Az Tüketilen Su Hastalıklara Kapı Açıyor


0

Vücut her gün ortalama 1500 ml idrarla, deriden terleme ve buharlaşma sonucu 400 ml, dışkı ile 200 ml ve solunduğunda solunan havayı nemlendirmek için 300 ml su kullanır. Bu, her gün vücudumuzdan 2.500 ml su kaybettiğimiz anlamına gelir. Üstelik yaz aylarında bu miktar yaklaşık 500 ml daha fazladır. Yani neredeyse 3 litre. Gıdalardan aldığımız su bu ihtiyacın sadece yüzde 20-30’u için yeterlidir. Bu nedenle daha sağlıklı bir vücuda ve daha canlı bir cilde sahip olmak için günde 2,5-3 litre su içmemiz gerekiyor.


Uzmanlardan alınan bilgilere göre vücudumuzun kontrol merkezi olan beynimizin yüzde 85’i sudan oluşuyor ve diğer tüm organlarımız gibi düzgün çalışması için suya ihtiyaç duyuyor. Uzun süreli susuzluk ile birlikte unutkanlık, dikkat eksikliği, uyuşukluk, algı ve hareket bozukluğu ve sinirlilik gibi reaksiyonlar ortaya çıkar. Bu nedenle hem sağlıklı bir vücut hem de sağlıklı zihinsel işlevler için her gün yeterli miktarda su içmek önemlidir.

Ek olarak, su içmek krampları önlemede, eklem ağrısını azaltmada ve bağırsağın düzgün çalışmasını sağlamanın yanı sıra cilt yenilenmesini ve beyin aktivitesini düzenlemede önemli bir rol oynar. su içmek, asit reflü önlemeden kilo kontrolüne, baş ağrılarından pürüzsüz cilde ve hatta stresi yönetmeye kadar birçok faydaya sahipken, içmemek potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilir. Bu nedenle her gün en az 2,5-3 litre (ortalama 8 bardak) su içmemiz gerekiyor. Su tüketimini arttırıp vücudunuz ve cildinizdeki değişiklikleri görmeye başladıkça yorum olarak bize yazabilirsiniz. Bu değişimi hep birlikte kutlayalım.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap